Čajevi za izbacivanje vode iz organizma


Biljke kao lek Išijas i reuma

zena pije caj

Voda čini između 55 i 60 procenata ljudskog tela, u zavisnosti od uzrasta i pola, i neophodna je svakom delu organizma kako bi funkcije bile optimalno obavljene. Zdrav organizam prirodno reguliše unos i izbacivanje vode, održavajući balans potreban za normalno funkcionisanje. Tokom celog dana i noći gubimo vodu kroz znoj, mokraću i disanje, pa nedovoljno unošenje vode može dovesti do dehidratacije. No, ako je hidratacija tako važna, zašto nam je potreban čaj za izbacivanje vode? Odgovor leži u mogućim problemima koje uzrokuje neravnoteža tečnosti u organizmu. Naime, dok dehidratacija nastaje kada gubimo više tečnosti nego što unosimo, u ovom tekstu ćemo obraditi suprotnu situaciju – stanje kada unosimo više vode nego što telo može da eliminiše, što zahteva upotrebu čajeva za izbacivanje viška tečnosti iz organizma.

Šta je i zbog čega nastaje edem

Edem je termin koji se koristi za zadržavanje vode u organizmu i predstavlja jedno od veoma čestih i široko rasprostranjenih oboljenja širom sveta. Do njega dolazi tako što se u tkivima akumuliraju viškovi tečnosti. Iako je čaj za izbacivanje tečnosti dobar saveznik u ovom slučaju, ipak vam preporučujemo da se, pre nego što počnete sa bilo kakvim tretmanom, obratite lekaru ukoliko imate edem, kako biste na osnovu adekvatne provere i stručne dijagnoze bili sigurni koji je pravi uzrok.

Ovo ističemo jer, iako se edem uglavnom manifestuje oticanjem stopala, ruku, nogu ili zglobova, mogu postojati različiti uzroci njegovog nastanka. Na primer, kod trudnica se može javiti kao posledica hormonskih promena, dok se u mnogo gorem slučaju može raditi o problemima sa štitnom žlezdom, odnosno težim slučajevima hipotireoze koji nazivamo miksedemom.

Pojedini lekovi, kao što su kortikosteroidi, mogu izazvati edem, ali on isto tako može da nastane kod osoba koje mnogo vremena provode u jednom položaju, bilo da je u pitanju stajanje ili sedenje, jer oba mogu dovesti do zadržavanja tečnosti u nogama. Problemi sa srcem, poput venske insuficijencije ili kongestivne srčane insuficijencije, zbog poremećaja u cirkulaciji dovode do zadržavanja vode. Slična situacija je i kod bolesti jetre, kao što je ciroza, ili kod bubrežnih bolesti. Upravo taj široki raspon mogućih problema, od jednostavne alergijske reakcije do ozbiljnijih stanja, jeste razlog da se konsultujemo sa stručnim licem.

Edem – simptomi i dijagnostifikovanje

Pre nego što nabrojimo simptome, moramo istaći da oni mogu varirati i da u najvećoj meri zavise od glavnog uzroka, kao i od individualnih karakteristika svakog pojedinca. Jedan od, naizgled, najbezazlenijih simptoma može biti to što nam obuća ili odeća postaje tesna, zategnuta i mala, jer zadržavanje vode dovodi do rasta zapremine, a samim tim i težine. Osim pomenutog oticanja stopala, nogu, ruku i zglobova, koje uglavnom prati osećaj težine u tim delovima tela, može se javiti i natečenost, karakteristična po tome što pritiskom na deo tela koji je natekao dolazi do stvaranja privremenog udubljenja. Pošto mišići postaju osetljiviji i teži od viška vode, neki od simptoma mogu biti letargija i umor, dok će koža na delu tela koji je zahvaćen postati sjajna i zategnuta.

Postavljanje dijagnoze se uglavnom sastoji iz dva segmenta. Prvi uključuje ustanovljavanje istorije bolesti i fizički pregled, gde se identifikuju simptomi i različita zdravstvena stanja, nakon čega sledi pregled kože, stopala, nogu i stomaka, procena lokacije i obima otoka.

Drugi segment podrazumeva sprovođenje dijagnostičkih testova, pre svega krvi i urina, jer se ovim analizama može utvrditi kako funkcionišu bubrezi i jetra, zatim testovi imidžinga, poput snimanja rendgenom ili ultrazvuka, kako bi se bolje ispitala kritična područja, i na kraju ehokardiogram, kojim se procenjuje funkcionisanje srca.

Najbolji koraci ka oslobađanju od viška vode

zena pije caj i cita

Još jednom ćemo ponoviti da način lečenja edema zavisi od glavnog uzročnika, i u skladu sa tim mogu postojati različiti pristupi i terapije, koje svakako treba da odobri i prepiše lekar. Ipak, postoje i uobičajeni koraci koji se preporučuju osobama koje imaju ovaj problem. Na prvom mestu je ishrana, pri čemu ćemo čaj za izbacivanje tečnosti (vode) iz organizma obraditi kao posebnu kategoriju. Potrebno je ograničiti unos soli, jer natrijum dovodi do zadržavanja tečnosti, i jesti hranu bogatu kalijumom, kao što su spanać, banane i avokado.

Nakon ishrane sledi fizička aktivnost, koja poboljšava cirkulaciju i time smanjuje zadržavanje vode, dok nošenjem kompresijskih čarapa smanjujemo otok u donjim ekstremitetima i poboljšavamo cirkulaciju. Osim toga, redovno pravljenje pauza tokom dužih perioda sedenja ili stajanja, podizanje nogu dok sedimo ili ležimo, kao i kontrola telesne težine u velikoj meri pomažu u rešavanju problema sa zadržavanjem vode.

Čaj za izbacivanje vode kao prirodni diuretik

Osim diuretičkih lekova koje može prepisati lekar, tu su i prirodni diuretici koji mogu pomoći u izbacivanju viška tečnosti, među kojima se posebno ističu određene vrste čajeva ili njihove kombinacije u pažljivo određenoj razmeri. Ispijanje adekvatnih količina crnog i zelenog čaja je veoma praktičan način za oslobađanje od viška vode jer imaju antioksidativna svojstva kojima neutrališu slobodne radikale, a njihova diuretička svojstva doprinose i smanjenju nivoa natrijuma, koji je jedan od glavnih uzročnika edema.

Čaj od maslačka se od davnina koristi kao prirodni lek jer efikasno povećava proizvodnju urina, pa je kao snažan i lako dostupan diuretik korišćen i od strane onih koji žele da izgube višak kilograma. Ovaj čaj za izmokravanje karakteriše to što pomaže u izbacivanju natrijuma iz organizma, dok istovremeno ne narušava ravnotežu elektrolita, zadržavajući korisne minerale poput kalijuma.
Čaj od peteljki trešnje ima, osim diuretičkih, i sedativna i protivupalna svojstva, pa osim što pomaže u izbacivanju vode iz organizma, doprinosi i snižavanju visokog krvnog pritiska, ali se mora koristiti odgovorno i umereno. Dobar čaj za izbacivanje vode može biti i mešavina pomenutih čajeva uz dodatke gloga, kleke, bobičastog voća i špargle, pri čemu je ključ u pravoj razmeri svih sastojaka.



Preporučeni proizvodi

Senza mix za hleb i peciva

Bezglutensko brašno se koristi pr...

Umeboši sirće 187ml Muso

Umeboši sirće se dobija kao nusproizvod ...

Kalijumova so 350g

Kombinovana kalijumova so je mešavina ka...

Sok crna ribizla Biotta

Sok Biotta od crne ribizle ima visok sad...

Joya napitak vanila

Sojino mleko sa vanilom, vrhunskog kvali...


Pogledaje još

Sok cvekle Biotta

Cvekla je poznata po mnogim lekovitim sv...

Ulje za nokte 20ml Shenemil

Ulje za nokte i zanoktice nanosi se nežn...

Kombuha 0.5l

Kombuha napitak je prastari domaći lek p...

Vino višnja 0.75 BARIL

Kvalitetan ukus voćnog vina dobijen je k...

Diabet štanglica susam 30g

Visoko kvalitetna energetska štanglica s...


Komentari

Vaše ime i prezime*
Vaš email*
Vaš komentar*


Srodni tekstovi:


Bioritam organizma tokom 24 sata

U zapadnoj medicini, organi tela su objašnjeni u smislu njihove anatomske strukture i fiziolo...

Detaljnije

Šta je sejtan?

Sejtan je proizvod od pšenice koji kuvanjem postaje iznenađujuće sličan mesu pa se naziva i p...

Detaljnije

Kamen u bubregu - lečenje čajevima

Kamen u bubregu predstavlja veoma teško zdravstveno stanje. Zbog njega se javljaju neizd...

Detaljnije

Najbolje od soje

Soja je mahunarka velike nutritivne i biološke vrednosti koja  pruža zdrav i kvalitetan ...

Detaljnije
Copyright © 2018 Zdravisimo. All rights reserved.
Izrada sajta by GlobalWebmasters, SEO by WBS