Kakva su iskustva sa spirulinom?


Biljke kao lek Saveti

spirulina

Spirulina ili Arthrospira platensis jedna je od najstarijih biljaka i uopšte najstarijih živih organizama na Zemlji, nastala pre oko 3,5 milijarde godina. Njom su se od tada hranili mnogi narodi u Americi, Aziji i Africi. Prema nekim istorijskim izvorima, stari Asteci su od nje pravili neku vrstu sušenih kolačića.

Ukoliko se do sada niste susretali sa ovom biljkom, najkraći odgovor na pitanje šta je spirulina bio bi da je reč o plavo-zelenoj algi, koja može da raste i u slanoj i u slatkoj vodi. Ona spada u vrstu cijanobakterija koje pripadaju familiji jednoćelijskih mikroba. Cijanobakterije predstavljaju grupu fotoautotrofnih fotosintetskih organizama koji imaju sposobnost da energiju proizvode iz sunčeve svetlosti putem fotosinteze.

U prilog tome koliko su, kada je u pitanju spirulina, iskustva pozitivna, najbolje govori činjenica da je ova alga, zahvaljujući blagotvornom dejstvu na imunitet i antiinflamatornim svojstvima, prešla dug put – od astečke apoteke, gde je korišćena za lečenje različitih bolesti i poboljšavanje izdržljivosti tokom dugotrajnih napora, pa sve do redovnog saputnika astronauta na putu u svemir.

Upravo joj je činjenica da je proglašena za superhranu i da je, kao dodatak ishrani, uvrštena u svaku svemirsku misiju donela međunarodnu popularnost i vratila je u žižu interesovanja svih onih koji žele da poboljšaju svoje imunološke funkcije.

Kako se pije spirulina?

Pre nego što se pozabavimo time kako se pije spirulina, smatramo da je neophodno da se prvo osvrnemo na to zašto se pije spirulina. Činjenica da je, kao što smo pomenuli, prisutna u ljudskoj ishrani već nekoliko hiljada godina i da je tokom tog vremena bila, a i dalje jeste, popularna kao hrana ili dodatak ishrani, korisna i ljudima i životinjama, navodi na zaključak da je reč o biljci sa odličnim karakteristikama i blagotvornim efektima na one koji je konzumiraju.

Spirulina sadrži velike količine mangana, magnezijuma i kalijuma, kao i cink, selen i gvožđe. Spisak se tu ne završava, jer su tu i vitamini A, C i E, kao i skoro svi vitamini iz grupe B, zatim i brojni antioksidansi, poput zeaksantina i beta-karotena. Između 60 i 70 procenata spiruline čine belančevine, a u njoj su prisutne i sve esencijalne i neesencijalne masne kiseline. Takođe, izuzetno je bogata hlorofilom, koji pomaže u izbacivanju toksina iz organizma, uravnotežava njegov pH i poboljšava krvnu sliku.

Iako spirulina ima mnogo blagotvornih efekata na organizam, činjenica da osetno smanjuje apetit, efikasno detoksikuje organizam, ubrzava metabolizam i pospešuje rad digestivnog trakta čini je savršenim saveznikom u borbi protiv viška kilograma. Zbog toga je veliki broj ljudi doživljava isključivo kao sredstvo za mršavljenje. Ipak, spirulina je mnogo više od toga, a samo neke od njenih prednosti za naše zdravlje su:

  • Poboljšava pamćenje i koncentraciju, jer poboljšava protok krvi u mozak i pozitivno utiče na kognitivne funkcije.

  • Pomaže u borbi sa anemijom, povećavajući sadržaj hemoglobina u crvenim krvnim zrncima i pojačavajući imunološki odgovor.

  • Ima odlična antiinflamatorna i antioksidativna svojstva.

  • Smanjuje rizik od raka, jer biljni pigment fikocijanin blokira rast ćelija raka, dok istovremeno poboljšava imuni odgovor.

  • Poboljšava kardiovaskularno zdravlje, smanjujući nivo holesterola u krvi i snižavajući nivo triglicerida.

Spirulinu možemo konzumirati u prahu ili u tabletama, a možemo je dodavati i jelima ili slatkišima, slično kao bilo koji drugi začin. Međutim, treba je dodavati tek nakon završene termičke obrade kako bi se sačuvala njena blagotvorna svojstva. Dok su tablete veoma praktične i lake za konzumaciju, spirulina u prahu se, zbog gorkog ukusa, često meša sa smutijima, sokovima ili jogurtima.

Koliko dugo sme da se pije spirulina?

Ukoliko imamo neke nedoumice o tome koliko dugo sme da se pije spirulina, dovoljno je imati na umu da je mogu bez ikakve bojazni koristiti i osobe iz osetljivih grupa, kao što su deca ili starije osobe. To uglavnom nije slučaj kada su u pitanju drugi vidovi suplementacije, pa iz toga proizilazi da razloga za zabrinutost nema.

Naravno, kao i kod bilo kojih drugih dodataka ishrani, ključ je u umerenosti i praćenju preporuka lekara ili nutricioniste. Smatra se da konzumiranje do 10 grama spiruline dnevno, tokom perioda od šest meseci, neće dovesti do neželjenih reakcija, kontraindikacija ili bilo kakvih nuspojava.

Što se tiče dugoročne konzumacije, iako ne postoji precizan odgovor na pitanje koliko dugo sme da se pije spirulina, jer još uvek nema dovoljan broj istraživanja koja pokrivaju njenu dugoročnu upotrebu, prema dosadašnjim saznanjima smatra se da bi za poboljšanje opšteg zdravstvenog stanja i jačanje imuniteta količina od jednog do pet grama dnevno trebalo da bude sasvim dovoljna i neškodljiva.

Takođe, postoji i pristup koji u poslednje vreme zagovara veliki broj nutricionista – spirulina se pije u ciklusima, tako da se konzumira tri meseca, nakon čega sledi mesec dana pauze.

Spirulina nikako nije dobar izbor za osobe koje su osetljive ili alergične na jod, jer ga sadrži u velikim količinama, kao ni za osobe koje pate od multiple skleroze ili lupusa.

Kako se pije spirulina u tabletama?

Preporučena dnevna doza spiruline u tabletama za odrasle osobe bez zdravstvenih problema obično iznosi 4 do 6 tableta od 500 mg, što odgovara ukupnoj količini od 2 do 3 grama dnevno. Tablete se mogu uzimati tokom obroka ili između obroka, uz 150 do 250 ml vode ili soka. Važno je poslednju dozu uzeti najmanje 4 sata pre spavanja kako bi se izbegli eventualni poremećaji sna.

Pre početka korišćenja spiruline, posebno ako imate postojeće zdravstvene probleme ili uzimate druge lekove, preporučuje se konsultacija sa lekarom ili nutricionistom. Takođe, trudnice i dojilje trebalo bi da se posavetuju sa lekarom pre uzimanja spiruline.

Kakva su iskustva sa spirulinom u tabletama?

Često se dešava da nakon što se malo bolje upoznamo sa ovom superhranom i različitim vidovima kozumacije zapitamo kakva su, kada su u pitanju spirulina tablete, iskustva drugih korisnika. Po ocenama i komentarima sa kojim smo do sada imali prilike da se susretnemo, veliki simpatije  pokupile su kod ženske populacije, koje ih smatraju izuzetno blagotvornim  tokom menstruacije, kao i u menopauzi. Takođe je i veliki broj osoba oba pola koje ističu da konzumranje tableta pre jela uspešno pomaže kod tegoba sa opstipacijom, dok im tableta rano ujutru uspešno podiže energiju i daje elan. 


Preporučeni proizvodi

Kupko 500ml Shenemil

Kupko je tečnaglinakoja se koristizakupa...

Sok goji 0,25 Artfood

Godži su crvene bobice veoma prijatnog u...

Ružina vodica 60ml Lila Ma

Čista i prava ružina vodica vrhunskog kv...

Tempeh prženi 200gr

Tempeh je fermentisani proizvod od soje ...

Kuzu organic 50g

Dobija se iz korena Amarante Sauvage, je...


Pogledaje još

Kalijumova so 350g

Kombinovana kalijumova so je mešavina ka...

Susam integralni BIO 200g

Susam ima izuzetno visok sadržaj kalciju...

Pirinač integralni kratko zrno 0.5

Integralni pirinač za razliku od belog i...

Sirup maline 0.75 Artfood

Voćni sirup od maline sa celim plodom ma...

Sirće od borovnice organik 250

Proizvedeno od soka organske borovnice i...


Komentari

Vaše ime i prezime*
Vaš email*
Vaš komentar*


Srodni tekstovi:


Dve banane dnevno regulišu krvni pritisak

Banane, kao jeftinija i zdravija alternativa lekovima, pomažu u kontroli visokog krvnog pritiska. Na...

Detaljnije

Koja je razlika između vegana i vegetarijanaca?

Vegani i vegetarijanci ne jedu meso. Ipak, dok vegetarijanci imaju tendenciju da konzumiraju mlečne ...

Detaljnije

Kako odabrati adekvatne majice za trening?

Fizički izgled je usko povezan sa zdravljem i vitalnosti kompletnog organizma, a kao bitan psiholo&s...

Detaljnije

Sirup od lovora smiruje kašalj

Kašalj se obično javlja kao posledica infekcije disajnih puteva kao što su prehlade il...

Detaljnije
Copyright © 2018 Zdravisimo. All rights reserved.
Izrada sajta by GlobalWebmasters, SEO by WBS