“Belo“ povrće u službi zdravlja
Ishrana Principi zdrave ishrane
“Belo“ povrće je bogato velikim količinama hranljivih materija: kalijumom, magnezijumom i vlaknima, koji nam najčešće nedostaju.
Boja namirnica je jedan od pokazatelja hranljivih sastojaka, pa se često kaže “što više boja hrana ima, to je hrana bolja“. Belo povrce u koje spadaju karfiol, luk, pečurke, krompir, često je zanemareno. Ipak, ovo ne znači da je “belo“ povrče manje zdravo od nekog “obojenog“ jer organizmu pruža neophodna vlakna, vitamine i minerale.
Karfiol zajedno sa ostalim članovima porodice Cruciferous, kao što su brokoli, kupus, i prokelj, sadrži folnu kiselinu koja je važna za jačanje koštanog tkiva i poboljšanje zdravlja krvnih sudova i cirkulaciju. Redovnim konzumiranjem ovog povrća utiče se i na prevenciju raka. Bogat je vlaknima, a siromašan mastima.
Beli luk je dobar u borbi protiv prehlade i gripa. Spada u začinske biljke i veoma je rasprostranjen. Bogat je i antioksidantima koji jačaju imunitet. Naša narodna medicina ceni ovu biljku, pa se često nalazi u sastavu mnogih melema i prirodnih lekova na biljnoj bazi. Beli luk se tako upotrebljava u lečenju disajnih organa, glavobolje, nesvestice, leči kožne bolesti i bolesnu džigericu. Mešavina belog luka, limuna i meda usporava proces starenja organizma.
Preporučujemo:
Luk ima ljut i jak miris kao posledicu eteričnih ulja. Većina svoju ishranu ne bi mogla da zamisli bez ovog povrća, jer on daje aromu, pospešuje apetit i probavljanje hrane. Antiinflamatorno dejstvo luka olakšava neugodnost od artritisa i smanjuje rizik od raka, srčanih oboljenja i dijabetesa. Jača imunitet.
Beli krompir daje više kalijuma i vlakana od drugog povrća ili voća. Iako ima manju količinu visoko kvalitetnih proteina, on obezbeđuje vitamin C, vitamin B6 i magnezijum. Sadrži puno skroba koje je odlično za varenje, deluje anti kancerogeno i protiv visokog holesterola. Bogat je ugljenim hidratima koji telu daju potrebnu energiju.
Pečurke su posebni favoriti među povrćem. Imaju malo kalorija, bez holesterola su, i bez glutena. Ipak nose bogatstvo selena, kalijuma, riboflavina, niacina i vitamina D. Zanimljivo je da su bogat izvor umami ukusa, petog osnovnog ukusa posle slatkog, slanog, gorkog i kiselog. Umami je prijatan ukus koji dolazi od glutaminata, vrste aminokiselina i ribonukleotida koji se javlja i u šparglama i šitaki pečurkama. Pečurke svojim prisutvom pomažu da ostale namirnice “zažive“.
Izvor:
Komentari
Srodni tekstovi:
Vitamin B12: U kojoj hrani ga ima i koji su simptomi njegovog nedostatka
Vitamin B12 ili kako ga drugačije nazivaju „kobalamin“ i „cijanokobalamin“ p...
DetaljnijeStevija - primena i blagotvornost ove biljke
Stevija (lat. Stevia rebaudiana) je mediteranska, lisnata, žbunasta biljka koja raste kao ...
DetaljnijeĐumbir lekovita svojstva
Djumbir (lat. Zingiber officinale) je aromatična i lekovita biljka koja potiče iz Azije. Deo ove bil...
DetaljnijePritiskom na ovu tačku glavobolja nestaje za pola minuta!
Tradicionalna orijentalna medicina veruje da se bolesti i bolovi dešavaju zbog prestanka cirkulisanj...
Detaljnije