Dobri probiotici
Zdravstveni problemi Gojaznost
Probiotici su dobre bakterije koje se nalaze u crevima i koje štite od razmnožavanja bakterija opasnih po zdravlje. Pored probiotika u vidu suplemenata, postoje i prirodni izvori probiotika u hrani. Za prirodan razvoj probiotika u organizmu preporučuju se fermentisana hrana, svi mlečni proizvodi osim mleka, kombuha, tempeh i miso supa.
Sve uloge probiotika
- jačaju imunitet
- regulišu želudačnu pH vrednost
- kontrolišu telesnu težinu i ubrzavaju metabolizam
- pospešuju bolje varenje
- povećavaju otpornist na stres
- sprečavaju infekcije i leče dermatološke probleme
- koriste se posle upotrebe antibiotika
Jogurt
Jogurt je najpoznatija probiotička namirnica. Ona je izvor dobrih bakterija koje drže zdravu ravnotežu u crevima i koje pomažu u smanjenju gasova, proliva i drugih probavnih problema.
Kefir
Kefir je po strukturi i ukusu sličan jogurtu i sadrži 11 g proteina po šolji. Nastaje dodavanjem zrnca kefira u mleko koji se dalje fermentiše. Redovno konzumiranje kefira jača imunitet , čisti organizam i obavlja sve funkcije dobrog probiotika.
Savet: Jogurt i kefir se preporučuju u kombinaciji sa namirnicama bogatim vlaknima jer je ovakva kombinacija odlična za regulisanje telesne težine i smanjivanje obim struka. Integralne namirnice, kao i sveže voće i povrće, obiluju ovakvim vlaknima pa se preporučuju.
Kiseli krastavci i kiseli kupus
Kiseli kupus je zaštitnik organizma, izuzetno je hranljiv i prirodan je izvor probiotičkih kultura. Leči bolesti prouzrokovane disbalansom crevne flore, blagotvorno deluje na mikrofloru želuca i creva i čisti organizam i jetru od toksina. Odličan je izvor vitamina C i vitamina B12, pa se preporučuje i vegetarijancima.
Kiseli krastavci sadrže veoma malo masnoće a veliku količinu vode i proteina. Bogat su izvor minerala, antioksidans i odličan probiotik. Balansiraju probavu i stvaraju dobre bakterije pa izbacuju toksine iz organizma. Sprečavaju nastana čira na zelucu a kiselost krastavaca pomaže u kontroli dijabetesa.
Savet: Redovnim konzumiranjem fermentisanih namirnica ne rešavaju se samo problemi sa varenjem, već se i popravljaju raspoloženje i ublažava napetost.
Kombuha
Kombuha je napitak koji je nastao fermentcijom zaslađenog crnog čaja i koji sadrži veliku količinu zdravih crevnih bakterija. Poreklom je iz Kine i pomaže u gubitku tezine i snadbevanju energijom. Preporučuje se osobama koje su imale problema sa gljivicom kandidom.
Tempeh
Tempeh je hrana nastala sojinom fermentacijom. Bogat je izvor proteina, zdravih masti i biljnih vlakana. Obavlja funkciju detoksikacije i služi kao preventiva raka debelog creva.
Miso supa
Miso supa je bogat izvor probiotskih bakterija, niskokalorična je i bogata antioksidansima. Priprema se uz pomoć algi, povrća i miso paste.
Savet: Probiotike treba uzimati 2 sata nakon primene antibiotika radi očuvanja normalne crevne flore. Istovremeno uzimanje antibiotika i probiotika ne bi imalo efekta.
Komentari
Srodni tekstovi:
Eterična ulja i aromaterapija: sve što vas zanima
Eterična ulja su postala popularna kao prirodni lek za različite probleme i tegobe. Ova ulja su dobi...
DetaljnijeMaligna oboljenja ishrana bolesnika
Maligna oboljenja pripadaju grupi bolesti koje se mogu lečiti i koje se u velikom broju slučajeva mo...
DetaljnijeProso – stara lekovita žitarica
U nekoliko navrata, predstavljajući vam zaboravljene žitarice, koristili smo termin „super hrana“. Š...
DetaljnijeKako savladati prolećni umor?
Iscrpljenost, nedostatak koncentracije, brzo zamaranje i stalna potreba za snom, mogu biti simptomi ...
Detaljnije