Simptomi, uzroci i lečenje išijasa
Zdravstveni problemi Išijas i reuma
Išijas je bolest kičme koju prate ukočenost, peckanje, grčevi i slabost u mišićima nogu i stopalima. Išijas je neprijatno oboljenje sa kojim se susreče čak 98% ljudi. Skoro svi u nekom razdoblju osete oštar ili tup bol u leđima koji se blago spušta niz nogu, pa se išijas svrstava u bolest savremenog doba.
Išijas je neprijatna bolest koja nastaje nakon nadražaja jednog od pet kičmenih korenova živaca. Bol se javlja u donjem delu leđa, krstima, zadnjici ili različitim delovima nogu i stopala. Bol je jakog ili slabog intenziteta, praćen utrnulošću, slabošću mišića, peckanjem i poteškoćama u kretanju.
Nastup bolesti može biti postupan ili nagli. Simptomi mogu biti bolni i jako izraženi ali se retko događa da dođe do trajnog oštećenja živaca.
Simptomi koji ukazuju na išijas
- snažna, oštra bol u donjem delu leđa koja se širi prema nozi kroz glutealnu regiju, ponekad sve do prstiju
- bol se pojačava prilikom sedenja
- osećaj žarenja i trnjenja uzduž cele dužine noge
- slabost, ukočenost ili slabija kotrola pokreta noge
- pareza stopala, otežana ili ograničena funkcija stopala
- konstantan bol koji otežava ustajanje ili hodanje
Uzroci išijasa
- išijas je povezan sa degenerativnim bolestima diska, suženje nervnog prosora ili napuknuće diska, pa se u ovim slučajevima javlja kao neurološki simptom.
- trudnoća
- istegnuće mišića
- fibrozno tkivo
- infekcija u donjem delu leđa
Preporučujemo:
Lečenje
U lečenju se obično koristi više metoda, kako bi se problem rešio što brže. Najveći broj bolesnika sa išijasom ima dobar odgovor na konzervativnu terapiju pa nije potrebno hirurško lečenje.
- mirovanje (U početnoj fazi, prilikom jakih bolova, preporučuje se Viliamsov položaj, odnosno ležanje na leđima savijenih kolena i kukova)
- vruće ili hladne obloge (U akutnoj fazi bolesti, dakle prvih nekoliko dana, primenjuju se hladne obloge ili led koji se koriste kako bi se ublažili bolovi. Obloge se drže na bolnom mestu 20 miuta i stavljaju se svaka 2 sata.)
- terapija lekovima ( Lekovi koji pomažu su analgetici protiv bolova, antiinflamatorna sredstva potiv upale i sredstva protiv spazme.)
- epiduralne injekcije ( One su od pomoći da se smanji upala. )
- vežbanje, istezanje, kretanje
- fizikalna terapija
- alternativne metode ( kiropraktika, masaža, akupuktura )
- terapija vežbanjem ( Vežba je jedan od najvažnijih koraka u prevenciji i rehabilitaciji osoba koje pate u donjem delu leđa i od išijasa. Program vežbi treba započeti odmah, čim pouste bolovi. U početku je poželjno kombinovati vežbe sa ostalom terapijom, posebno sa masažom i sa fizikalnom terapijom.)
Bol povezana sa išijasom je neprijatna ali se u većini slučajeva rešava tretmanima za nekoliko nedelja. Kod osoba koje i posle tretmana u trajanju od 4 do 6 nedelja osećaju teškoće, možda je neophodnia i operracija, kako bi se pritisak na živcu smanjio i osobodio bola.
Komentari
Srodni tekstovi:
Suncanica i toplotni udar - simptomi i lecenje
Sunčanica i toplotni udar su ozbiljna zdravstvena stanja koja se mogu javiti kada osoba duže vr...
DetaljnijeKako treba jesti voće?
Voće je nutritivna namirnica koja koristi organizmu ako je na pravi način konzumiramo. Kako bi voće ...
DetaljnijeŠargarepa lekovita svojstva
Šargarepa, jedno od povrća koje se svakodnevno koristi u domaćinstvu, potiče sa tla centralne...
DetaljnijePrirodno izbeljivanje zuba
Lepi i beli zubi su osnovni stub zdravlja. Kako bi sačuvali belinu zuba, potrebno je da ostavi...
Detaljnije