Atletsko stopalo prirodno lečenje
Prirodna terapija Biljke kao lek
Atletsko stopalo predstavlja infekciju uzrokovanu gljivicama, koja pogađa stopala, najčešće se javlja u predelu izmedju prstiju i na tabanima.
Sam naziv nagoveštava da se radi o zdravstvenom problemu koji se najčešće javlja kod sportista, međutim, kod gotovo svake osobe izložene hladnim i vlažnim mestima može se razviti ova gljivična infekcija.
Kao što je slučaj i sa drugim vrstama gljivica, i ova gljivica se može preneti putem kontakta sa kožom obolele osobe, putem pozajmljivanja ličnih stvari ili putem izlaganja (tj. kada hodamo bosi) zaraženim površinama, kao što su bazeni i javni tuševi i kupatila.
Procenjuje se da se u 98% slučajeva atletsko stopalo razvija zbog gljivica, a u 2% slučajeva usled kandide ili neke druge bakterije.
Međutim, koji god da je uzrok nastajanja, osobe koje boluju od atletskog stopala trebalo bi da brzo pronađu rešenje za izlečenje, jer simptomi mogu biti jako neprijatni i za kratko vreme mogu narušiti zdravlje stopala.
Da li i Vi imate ovaj zdravstveni problem?
Prirodne metode lečenja za atletsko stopalo
Dijagnostikovanje atletskog stopala uopšte nije komplikovano, jer se uglavnom javljaju sledeći simptomi:
– jak svrab
– neprijatan miris
– pojavljivanje plikova
– bol i crvenilo
Lečenje atletskog stopala nije baš jednostavno, jer zahteva upornost i strpljenje tokom procesa potpune eliminacije do ozdravljenja stopala.
Međutim, ukoliko ranije krenete sa metodama lečenja, ranije ćete reći zbogom ovom problemu.
Atletsko stopalo – lečenje
1. Jabukovo sirće
Ovaj prirodni proizvod sadrži kiseline i sastojke koji regulišu pH vrednost kože, zaustavljaju razmnožavanje gljivica i pobeđuju atletsko stopalo. Njegova primena na stopalima pomaže kod ublažavanja osećaja svraba, neprijatnog mirisa i crvenila.
Kako upotrebiti jabukovo sirće?
U lavoru pomešajte istu količinu jabukovog sirćeta i vode (npr. po ½ l oba sastojka), i potopite stopala u dobijenu tečnost tokom 20-30 min za što bolje rezultate.
Nakon tretmana stopala dobro obrisati i osušiti. Ovu metodu primenjivati svakog dana, dok ne otklonite problem.
2. Ulje čajnog drveta (čajevca)
Ovo ulje ima moćno antigljivično, antibakterijsko i antibiotsko dejstvo, te je idealno sredstvo za borbu protiv bakterija, virusa i gljivica.
Kako upotrebiti ulje čajnog drveta?
Za lečenje atletskog stopala pomešati istu količinu ulja čajnog drveta i maslinovog ulja, pa natopiti pamučnu vatu i namazati preko područja zahvaćenog gljivicom.
3. Cimet
Cimet je začin vrlo prijatog mirisa sa antibiotskim dejstvom, poboljšava zdravlje jer uništava bakterije i gljivice.
Kako upotrebiti cimet?
Pripremite čaj od cimeta tako što ćete prokuvati 6 grančica cimeta u 6 šolja vode. Nakon ključanja ostavite da se tečnost malo prohladi, zatim je presipajte u lavor I potopite stopala tokom 20 min. Zatim dobro osušite stopala. Proces ponavljajte svakog dana.
4. Aloja
Blagotvorna dejstva ove biljke idealna su za eliminisanje neprijatnih simptoma atletskog stopala, a u isto vreme štite i obnavljaju tkivo stopala.
Kako upotrebiti aloju?
Iscedite gel iz jednog lista aloje inanesite gana pogođeno područje, 2 puta dnevno.
Kako sprečiti atletsko stopalo?
Osobe koja svoja stopala izlažu vlažnim i toplim mestima, rizikuju da obole od atletskog stopala. Lečenje nije jednostavno, tako da je najbolje preduzeti adekvatne mere za sprečavanje ovog zdravstvenog problema.
Preporučujemo:
Koristite adekvatnu obuću!
Najbolje je da koristite obuću koja stopalima dozvoljava da “dišu”. Na taj način se sprečava dodatna vlažnost i toplota, koje predstavljaju idealna staništa za gljivice.
Ne pozajmljujte cipele i čarape!
I pored toga što imate poverenje u vama bliske osobe, nemojte od njih (niti nima) pozaljmljivati svoju obuću, čarape I lične stvari, jer se tako mogu preneti I gljivice.
Ne hodajte bosi po vlažnim mestima!
Neke osobe nemaju problema da hodaju bose po vlažnim mestima, kao što su bazeni, svlačionice I javna kupatila, a upravo na tim mestima mogu da se zaraze. U ovom slučaju, najbolje je uvek koristiti papuče koje ćete dezinfikovati po dolasku kući.
Uvek dobro osušite stopala!
Nokti i područje između prstiju na nogama predstavljaju mesta za skladištenje vlažnosti, kada se stopala ne osuše dobro. Pre negó što obujete čarape i cipele, uverite se da ste skroz osušili svoja stopala.
Koristite puder u prahu!
Antigljivični puderi u prahu (talkovi) su bolji od sprejeva i krema sa istom primenom, jer obezbeđuju suvoću stopala.
Komentari
Srodni tekstovi:
“Belo“ povrće u službi zdravlja
“Belo“ povrće je bogato velikim količinama hranljivih materija: kalijumom, magnezijumom ...
DetaljnijeKako badem pomaže našem zdravlju
Novi milenijum je sa sobom doneo brojne nove informacije koje su bile prisutne od davnina, ali su se...
DetaljnijeAlergija na kravlje mleko
Alergijska reakcija na proteine kravljeg mleka jako je zastupljena kao alergija na hranu kod dece, a...
DetaljnijeKako izgleda piramida ishrane u raznim zemljama
Piramida ishrane je izraz koji se koristi za bilo koju grafiku koja stavlja hranu u nutritivnu hijer...
Detaljnije