Koka kola - štetno piće za organizam
Saveti
Da li znate šta se dešava u vašem telu kada pijete koka kolu?
Zahvaljujući mnogim istraživanjima sprovedenih proteklih godina, potvrđeno je ono čega su se mnogi pribojavali: koka kola ozbiljno utiče na naš organizam, čak pri prvom konzumiranju. Poslednjih godina u svetu se sprovode razne kampanje za vođenje zdravog života, koje apeluju ljudima da potpuno izbace koka kolu iz svog načina ishrane. Međutim, broj osoba koje svakodnevno konzumiraju ovo gazirano piće i dalje je alarmantan. Procenjuje se da u svetu oko 1.600.000.000 osoba popije bar jednu čašu koka kole na dan.
Koka kola i njeni štetni efekti
Koka kola je prepuna sastojaka koji štete našem zdravlju, a koji mogu uzrokovati kratkoročne, pa čak i dugoročne zdravstvene probleme. Dovoljno je znati da jedna limenka ili flašica koka kole sadrži 10 kašika šećera i ostale hemijske satojke koji mogu oštetiti različite bitne organe u organizmu.
Šta se dešava dok pijemo koka kolu?
– u prvih 10 min: unos tolike količine šećera u organizam izaziva razarajući efekat. Razlog zbog koga se u tom trenutku ne ispovraćamo je taj što naš organizam tada proizvodi fosfornu kiselinu.
– nakon 20 min: glukoza povećava nivo insulina, što dovodi do toga da pankreas svu tu količinu šećera transformiše u masti. Podsećamo da jedna limenka ili flašica koka kole sadrži 10 kašika šećera.
– nakon 40 min: naš organizam je u potpunosti apsorbovao kofein. Zenice nam se šire, povećava se krvni pritisak. To dovodi do blokiranja receptora adenozina (molekula koje je odgovoran za proces spavanja) i ostajemo u budnom stanju.
– nakon 60 min: posle sat vremena osetićemo potrebu za izmokravanjem. Međutim, ono što ne znamo jeste da se tada prilikom uriniranja izbacuju i kalcijum, magnezijum i cink (koji su bili namenjeni za kosti), i ostale bitne materije koje naš organizam nije mogao da apsorbuje. Kako vreme bude odmicalo, nivo šećera će se snizavati, i osećaćemo se usporeno.
Preporučujemo:
Štetne materije koje sadrži koka kola
Kao što smo već pomenuli, osim što sadrži veliku količinu šećera, koka kola sadrži i druge materije štetne po naše zdravlje. U nastavku pročitajte glavne sastojke koka kole i njihov uticaj na naš organizam.
– Gazirana voda (soda voda): ovaj sastojak povećava kiselost želudačnog soka, i dovodi do nadutosti.
– Natrijum ciklamat (veštački zaslađivač): ovaj sastojak daje 200 puta slađi ukus nego šećer. Istraživanja pokazuju da natrijum ciklamat povećava rizik od pojave raka bešike.
– Aspartam: ovo je još jedan veštački (nešećerni) zaslađivač, koji se prilikom izlaganja povećanoj temperaturi razlaže na metanol (metil alkohol) i fenilalanin (amino kiselina). Ove dve supstance mogu dovesti do oštećenja optičkog živca (očnog nerva) i izazvati slepilo.
– Fosforna kiselina: može izazvati iritacije na koži i oku.
Alternativna upotreba koka kole
Koka kola je napitak koji mnogi koriste za čišćenje motora na automobilu.
U mnogim razvijenim zemljama policija koristi koka kolu kako bi očistila put od moguće prolivene krvi, nakon saobraćajnih nesreća ili ubistva.
Koka kola se takođe koristi za otklanjanje mrlja od rđe na hromiranim površinama i za uklanjanje korozije sa akumulatora i ostalih predmeta od gvožđa.
U Indiji poljoprivrednici koriste koka kolu umesto pesticida za svoje useve, jer je jeftin i efikasan proizvod.
Mnogima je koka kola pomogla za odčepljivanje cevi i odvoda.
Nadamo se da su vam se otvorile oči nakon čitanja ovog teksta, i da ćete sledeći put dobro razmisliti pre nego što se uhvatite za flašu koka kole. Najbitnije je očuvati zdravlje, tako da vam umesto koka kole preporučujemo času prirodnog soka od sveže ceđenog voća.
Komentari
Srodni tekstovi:
Da li goveđi želatin povećava holesterol?
Uticaji nivoa holesterola na funkcionisanje organizma, kao i efekat unošenja želatina kroz is...
DetaljnijeProso – stara lekovita žitarica
U nekoliko navrata, predstavljajući vam zaboravljene žitarice, koristili smo termin „super hrana“. Š...
DetaljnijeSočivo u ishrani
Sočivo je mahunarka koja sadrži biljna vlakna i ugljene hidrate koji daju dugotrajan osećaj sitosti....
DetaljnijeCimet i zdravlje
Za cimet kao začin svi smo čuli i malo je onih koji ne vole njegov egzotični ukus i miris. Koristi s...
Detaljnije