Matičnjak lekovita biljka


Prirodna terapija Biljke kao lek

Matičnjak (lat. Melissa officinalis) je lekovita, mirisna, ukrasna, industrijska, začinska i medonosna biljka. Zahvaljujući veoma složenom sastavu, matičnjak deluje na više organa. Glavni sastojak mu je eterično ulje, prijatnog mirisa koje osvežava i opušta. Blagotvoran je lek za živce, nesanicu, nervozu, histeriju, mučninu, povraćanje. Takođe, matičnjak je blag i prijatan lek protiv nadimanja u stomaku, problema sa varenjem, za neuralgiju i proliv.

Blagotvorno delovanje matičnjaka poznato je od davnina, još od starih Grka i Rimljana. Koliko je matičnjak cenjen, vidi se i po tome što su ga Arapi još pre hiljadu godina uzgajali.

Matičnjak se preporučuje trudnicama koje teško nose, i trudnicama kod kojih se javlja mučnina i povraćanje. Umesto vode, one mogu piti čaj od matičnjaka, sa malo limunovog ili pomorandžinog soka. To je veoma jeftin, potpuno neškodljiv, svakom pristupačan, i prijatnog ukusa čaj, koji ćete sa uživanjem piti.

Sam list matičnjaka, a još češće pomešan sa drugim lekovitim biljkama (npr. hajdučkom travom, gorčicom, lincurom) uspešno se daje slabašnim osobama za pojačavanje apetita.

Razni preparati u kojima se nalazi ili ekstrakt matičnjaka ili eterično ulje, upotrebljavaju se kao dodatak kupkama protiv neuralgije i reumatizma.

U listu matičnjaka nalazi se mala količina tanina, zbog čega se list ove biljke upotrebljava kao blago sredstvo protiv dijareje, posebno kod dečije dijareje.

Zanimljivo je i to da se list matičnjaka, zbog svog mirisnog eteričnog ulja, koristi za neutralisanje neugodnih mirisa raznih lekova i napitaka široke potrošnje.

Eterično ulje od matičnjaka

Eterično ulje matičnjaka dobija se destilacijom s vodenom parom matičnjaka, pokošenog u fazi cvetanja. Ovo eterično ulje izvanrednog mirisa koristi se ne samo u farmaciji, nego i u proizvodnji parfema i kozmetičkih proizvoda. Ovo ulje ima veoma lep miris koji podseća na limun, zbog čega se matičnjak često u narodu naziva i „limun trava“.

Upotreba matičnjaka

Imajući u vidu da je matičnjak potpuno neškodljiv, da je veoma koristan i da se može davati ne samo zdravima i odraslima, već i deci, bebama i trudnicama, u daljem tekstu ćemo navesti nekoliko praktičnih saveta kako da svako od vas pripremi dobar lek u svojoj kući.

Matičnjak lekovita biljka za čaj

1. Čaj od matičnjaka: punu šaku osušenog lista matičnjaka popariti sa ½ l kipuće vode, poklopiti i ostaviti 2h. Nakon toga možete piti nezaslađen čaj pre jela, a zaslađen čaj sa medom posle jela.

2. Mešani čaj sa matičnjakom: po 100g lista matičnjaka i lista nane dobro pomešati i od toga uzeti 2 pune kašike, popariti kipućom vodom i poklopiti. Posle 2h ocediti i piti, sa ili bez meda. Ovaj čaj je mnogo jačeg mirisa, jer nana sadrži više eteričnog ulja od matičnjaka, koje je prodornijeg mirisa. Ovaj čaj se najčešće pije posle jela. Preporučuje se svima, a najviše osobama koje imaju problema sa varenjem i pate od nagomilavanja gasova, zbog čega dolazi do nadimanja u crevima i do raznih tegoba. Takođe, ovaj čaj možete piti i pre spavanja, jer deluje umirujuće, smanjuje gasove i nadutost, pomaže vam da mirno spavate.

3. Čaj sa matičnjakom za smirenje: pomešajte jednake delove lista matičnjaka i nane, cveta kamilice, i hmelja. Jednu punu kašiku ove mešavine prelijte sa 200ml kipuće vode, poklopite, ostavite 3h, procedite i pijte. Budući da ovaj čaj nema toliko prijatan ukus kao prethodna dva, mnogi ga zaslađuju, bolje medom, nego šećerom. Ovaj čaj se posle večere preporučuje nervoznima, histeričnima, osobama sa slabim živcima, i onima koji ne mogu mirno da spavaju.

4. Aromatičan gorak čaj sa matičnjakom: pomešati po 100g lista matičnjaka, kore limuna i pomorandže. Od ove mešavine možete napraviti čaj ili da se 100g mešavine stavi u 1l prepečenice ili najboljeg vina, pa posle 8 dana, uz češće mućkanje, obojenu, mirisnu i gorku tečnost procediti i piti po jednu kašiku pola sata pre jela. Ovo se preporučuje svima, a naročito onima koji pate od neugodnog zadaha iz usta.

Matičnjak ima veoma složen hemijski sastav. Zbog toga ima široku primenu u lečenju raznih bolesti. S obzirom na to da matičnjak ima prijatan miris, nije škodljiv i ne izaziva zavist dugotrajnom svakodnevnom upotrebom, može se bez straha upotrebljavati kao lek.

Nudimo vam još neke recepte za čajeve sa matičnjakom za lečenje raznih bolesti:

I. Nervoza, histerija i srodna oboljenja:

1. po 30g lista matičnjaka i nane, po 15g hmelja i cveta lavande i 10g gorske metvice (vresak).

2. po 40g lista matičnjaka, 30g lista nane i 15g bosiljka.

3. po 30g lista matičnjaka i valerijane, i 5g cveta lavande.

4. po 50g matičnjaka, 20g korena valerijane i hmelja, i 10g cveta gloga.

5. po 35g matičnjaka, nane i kamilice, i po 5g valerijane i hmelja.

Sve čajeve napraviti na sledeći način: pomešati sastojke i jednu kašiku mešavine preliti sa 200ml kipuće vode, poklopiti i posle 2h procediti i piti pre jela bez meda, posle jela sa medom. Možete piti 2-3 puta dnevno po jednu šolju.

II. Migrena:

-po 20g matičnjaka, nane, korijandera, anđelike i valerijane.

Priprema: pomešati sastojke i jednu kašiku mešavine preliti sa 200ml kipuće vode, poklopiti i posle 2h procediti i piti pre jela bez meda, posle jela sa medom. Možete piti 2-3 puta dnevno po jednu šolju.

III. Kolitis (upala debelog creva):

1.po 10g matičnjaka, nane, kamilice, korena crnog gaveza, belog sleza, trave od srdobolje, kantariona, pelina, pupoljaka bor i majske ruže. Ukoliko ovaj čaj ne pomogne, pokušajte sa sledećom mešavinom lekovitog bilja:

2.po 15g matičnjaka, maslačka, pirevine, kantariona, valerijane, očajnice i 10g majčine dušice.

Priprema: pomešati sastojke. 3 kašike mešavine preliti sa ½ l hladne vode i pustiti da odstoji celu noć. Idućeg dana u poklopljenoj posudi zagrejati da zakipi, skinuti sa vatre i kada se ohladi piti umesto vode. Piti svakodnevno, najmanje mesec dana.

IV. Problemi s varenjem:

1. po 15g matičnjaka, nane, kamilice, kičice, iđirota, pirevine i 10g hajdučke trave. Čaj piti 3-4 puta dnevno po jednu čašu.

2. po 20g matičnjaka, nane, komorača, kima i majčine dušice. Čaj piti zaslađen, umesto vode, posle jela.

V. Hemoroidi (šuljevi):

-po 15g matičnjaka, hajdučke trave, kore krkovine, cveta crnog trna, kamilice, divljeg kestena i 10g komorača. Čaj piti 3-4 puta dnevno, po jednu malu čašu pre jela.

VI. Amenoreja (izostanak menstruacije):

-po 35g matičnjaka, ruzmarina i kamilice, i 10g rutvice. Jednu kašiku mešavine preliti sa 200ml kipuće vode i popiti po potrebi uveče pre spavanja.

VII. Gasovi i nadimanje:

-po 50g matičnjaka i po 10g nane, komorača, kima, kičice i majčine dušice. 3 kašike ove mešavine preliti s ½ l hladne vode, ostaviti celu noć i sledećeg dana prokuvati u poklopljenoj posudi da zakipi. Kad se ohladi, procediti, medom zasladiti i piti u toku dana posle obroka.

VII. Dijareja:

-po 30g matičnjaka, nane, kamilice i 10g cvetnih pupoljaka majske ruže. Jednu kašiku ove mešavine preliti sa 200ml kipuće vode, poklopiti i posle 2h procediti i piti nezaslađen čaj celog dana umesto vode.

VIII. Za jače lučenje mleka kod dojilja:

-po 30g matičnjaka, anisa i komorača, i 10g dobričice. Jednu kašiku ove mešavine preliti sa 200ml kipuće vode, poklopiti i posle 2h procediti i piti 3-4 šoljice dnevno.


Preporučeni proizvodi

Sok brusnica Biotta

Brusnica je biljka koja izuzetno blagotv...

Ulje himalajske kapi 50ml Terr

Ove kapi, bogate fitonutrijentima, zahva...

Pirinač crveni BIO 200g

Crveni pirinač je bogat biljnim vlaknima...

Soja protein 500 gr

Soja protein predstavlja izvrstan izvor ...

Sočivo zeleno organic

Sočivo je mahunarka visoke hranljive vre...


Pogledaje još

Keks biobela kokos diabet

Čajni keks sa ukusom kokosa. Proizvedeno...

Ulje nara-bio 30 ml

Ulje nara dobijeno postupkom hladnog ceđ...

Everest sapunski plod 100g HKN

Sapunski plod je savršeno prirodno sreds...

Smeša za hrono hleb

Gotova smeša za brzo i jednostavn...

Senza keks čokolada 150g

Keks punog ukusa i hrskave teksture idea...


Komentari

Vaše ime i prezime*
Vaš email*
Vaš komentar*


Srodni tekstovi:


Crna čokolada - prednosti za zdravlje

Čokolada je svuda u svetu poznata kao slatka poslastica i masovno se upotrebljava. Sastavni je deo m...

Detaljnije

Zašto osećamo prazničnu depresiju i kako je prevazići

Praznici predstavljaju deo godine kada se okupe čitave porodice. U tom periodu obično se vreme provo...

Detaljnije

Alergija na sunce: uzroci, posledice i prevencija

Vitamin D koji dobijamo iz sunca odgovoran je za mnoge procese u našem organizmu i potreban n...

Detaljnije

Šta je to pilates?

Pilates je sistem fizičkih vežbi koji istovremeno razvija mišićnu snagu i fleksibilnost zglob...

Detaljnije

Registruj svoju prodavnicu na našem sajtu

Saznaj više

Copyright © 2017 Zdravisimo. All rights reserved.
Izrada sajta by GW, SEO by WBS