Snaga čičkovog korena
Ishrana Makrobiotička ishrana
Čičkov koren se koristi u biljnoj medicini širom sveta jer je dobar antioksidant i ima moćno antibakterijsko i antiinflamatorno dejstvo. U kulinarstvu se koristi kao korovsko povrće.
Čičak je dvogodišnja biljka koja ima dugačak, sivosmeđi i vretenast koren. Veruje se da je poreklom iz Severne Evrope i Sibira. Raste uz put, na livadama i neobrađenom zemljištu. Pripada porodici glavočika ( Asteraceae ). Za lek se upotrebljava svaki deo: koren, listovi i seme. Dvogodišnje korenje sakuplja se u proleće i jesen, listovi dok su još mladi, a seme kad sazre. Posle godinu dana čuvanja, i koren, i listovi, i seme gube svoje lekovito dejstvo i treba ih zameniti novim. Bogat je ugljenim hidratima i inulinom, a sadrži eterska ulja, gorke materije, sitosterol i mnoge druge korisne sastojke zbog čega se koristi za regeneraciju teško oštećenih tkiva. Izuzetno je lekovita i potpuno netoksična biljka.
Čičkov koren se koristi u biljnoj medicini širom sveta jer je dobar antioksidant i ima moćno antibakterijsko i antiinflamatorno dejstvo. Širom Azije, ova biljka se već hiljadama godina koristi u lečenju upale grla, krajnika, prehlade, pa čak i boginja. Čičak koren se koristi i u pomoći kod lečenja problema sa kožom, kao što su psorijaza i ekcem.
Preporučujemo:
Koren čička ima slatkast ukus i hrskavu teksturu pa se koristi i u kulinarske svrhe kao korenasto povrće. Zagovornici makrobiotičke ishrane kažu da pomaže protiv bolesti metabolizma. Ćičak nam upravo aktivira metabolizam i tako topi masti.Korenasto povrće se u makrobiotičkoj ishrani koristi za izbalansiran obrok , pa čičak spada u redovnu namirinicu makrobiotičara. Poseduje i svojstvo diuretika, deluje protivupalno i stimulativno, a preparate ove biljke mogu da koriste i najosetljivije osobe, deca, trudnice i dijabetičari.
Zdravstveni benefiti čičkovog korena
- koren čička, mladi izdanci, stabljike i sušeno seme nose brojna jedinjenja za koja se zna da su antioksidanti. Uloga im je prevencija bolesti i zdravstveni remont.
- nije kaloričan, sadrži oko 72 kalorije na 100g. Dobar je izvor neskrobnih polisaharida, kao što su inulin, lapin, sluz, pa je i laksativ. Osim toga, inulin deluje kao probiotik i pomaže u smanjenju nivoa šećera u krvi, smanjenju telesne mase i holesterola
- sadrži značajne količine kalijuma, a kalijum je važna komponenta ćelija i telesnih tečnosti koja pomaže kontrolu srca i krvnog pritiska.
- koren čička je bogat Vitaminom C i Vitaminom D, a oba su prirodni antioksidanti koji pomažu organizmu da ostane zdrav. Sadrži I vredne minerale: cink, kalcijum, selen i fosfor.
Budući da tretira toliko različitih problema, ljudi više ne treba da ga doživljavaju kao divlji korov, već kao moćnu biljku koja leči.
Izvor:
Komentari
Srodni tekstovi:
Detoksikacija sirovom hranom
Puno hranljivih materija a malo masti su odlike ishrane koja se bazira na sirovim namirnicama.Ovakav...
DetaljnijeNarodni lek za rak i leukemiju
Ovaj narodni lek za rak i leukemiju veoma je lak i jednostavan za pripremu. Neće vam oduzeti mn...
DetaljnijeKako ishranom popraviti krvnu sliku?
Gvožđe ima jako važnu ulogu za funkcinisanje metabolizma. Transportuje kiseonik do svih ćelija, jača...
Detaljnije8 prirodnih načina da se oslobodite glavobolje
Glavobolja je znak da vašem telu nešto nedostaje - možda je neophodno da usporite i od...
Detaljnije