Značaj istezanja
Saveti
Istezanje je važan deo treninga, kako pre njegovog početka tako i na kraju. Vežbe istezanja su pokreti kojima razvijamo pokretljivost zglobova, tetiva, ligamenata i mišića. Na ovaj način poboljšavamo cirkulaciju i smanjujemo vreme potrebno za oporavak posle treninga. Istezanje je odličan način duševne i telesne relaksacije.
Vežbe istezanja su neophodne u svim uzrastima i kod svake vrste treninga, bilo da se radi o rekreativnom ili o treningu profesionalnog sportiste. Postoji više vrsta istezanja od kojih uglavnom izdvajamo dinamičko i statičko.
Dinamičko istezanje se koristi na početku treninga i cilj mu je da serijom funkcionalnih vežbi pripremi telo za napore koji nas očekuju na samom treningu. Ova vrsta istezanja poznata je i kao zagrevanje.
Metoda statičkog istezanja je najdelotvornija za hlađenje nakon vežbanja jer služi da se mišić istegne dok je telo u stanju mirovanja. Ova vrsta istezanja ne dozvoljava nagle pokrete. Osećaj koji proizvodi je osećaj blage zategnutosti, ali ne preko granice bola.
Osnovna pravila istezanja:
- dišite lagano i ritmično
- istežite se bez naglih pokreta i kontrolisano
- zadržite položaj do one tačke napetosti dok ne osetite bol
Preporučujemo:
Zašto je istezanje važno?
- povećava fleksibilnost mišića i smanjuje rizik od povreda
- povećava protok krvi u mišićima, i dostavlja više kiseonika što ubrzava oporavak posle treninga
- ublažava bol u leđima i popravlja držanje tela pri sedenju i stajanju
- dobro je za opuštanje, smanjuje stres
- sprečava pojavu grčeva
- poboljšava cirkulaciju
Preporuka je od 3 do 5 minuta istezanja pre i posle svakog treninga. Kod zagrevanja mišić treba držati napetim najmanje 10 sekundi, a kod istezanja posle vežbanja držite ga napetim ne više od 30 sekundi. Pre treninga uvek istegnite sve mišiće tela, a posle treninga samo one koji su bili opterećeni za vreme vežbanja.
Istezanje mišića zadnje lože: Stanite mirno, a noge postavite ispravljene jedna uz drugu. Savijte se napred, ruke pružite prema nožnim prstima, i bez savijanja u kolenima zadržite položaj dok vas ne zaboli. Ova vežba isteže zadnju ložu, a u isto vreme opušta grudni koš. Postoji i lakša varijanta u kojoj noge držite raširene, a rukama se istežete do tla. Najvažnije je da za vreme istezanja ne osećate bol, i da izgradite rutinu pre i posle treninga kako bi smanjili rizik od povreda i osetili pozitivne efekte treniranja.
Komentari
Srodni tekstovi:
Proširene vene lečenje eteričnim uljima
Proširene vene. Da li je i vama neprijatno kad treba da obučete nešto kratko? Osim &sc...
DetaljnijeHronični gastritis preporučena ishrana
Gastritis označava zapaljenski proces sluznice želuca. Posebno se često javlja u našem narodu...
DetaljnijeSve o ukusnim i zdravim urmama na jednom mestu + super recept
Urme su voće koje se jednostavno voli ili se ne voli. Ili se u jednom trenutku zavoli. Odnos prema u...
DetaljnijeMakrobiotičke lekcije, 2.deo
Kada jednom krenete da nabavljate prirodne i zdrave sastojke kako biste pripremili privlačne i...
Detaljnije