Mrsavite na zdrav nacin bez rigoroznih dijeta
Saveti
Da li ste zadovoljni svojom kilažom? S obzirom da ste došli na ovaj naš blog o mršavljenju, pretpostavljamo da je odgovor negativan. Većina ljudi se sigurno do sada susrelo sa situacijom da imaju višak kilograma, i to nije ništa novo. Najčešće je to period nakon novogodišnjih i božićnih praznika.
Razna istraživanja pokazuju da se tokom cele godine na internetu pretražuju pojmovi “kako najbrže smršati”, “kako najlakše smršati”, “najbolja dijeta” i slično. Najveći broj pretraga ovih pojmova uglavnom je u februaru kada prođu svi praznici i kada želimo da vratimo liniju za leto, to su uglavnom osobe koje žele da polako i sigurno smršaju. Ali ima i onih koji čekaju poslednji trenutak, pa u maju traže najbrži način da skinu kilograme.
Preporuka nutricionista je da ne tražite najbrže rešenje, da isprobavate različite nepouzdane dijete, već da regulišete ishranu i da ne gladujete. Sve što je potrebno je da malo regulišete ishranu odnosno da konzumirate zdrave namirnice koje ne goje i izbacite loše navike, da vodite računa o kalorijskom deficitu.
Kalorijski deficit - šta je i kako ga izračunati
Kalorijski deficit je razlika u broju kalorija koje ste uneli u toku dana putem hrane i pića, u odnosu na količinu kalorija koju potrošite u toku dana putem fizičke aktivnosti. Što znači, da bi smršali, morate smanjiti unos kalorija, ali i povećati potrošnju kako biste stvorili kalorijski deficit. Možete ga regulisati samo putem ishrane, ili dodatno uključiti i trening.
Ako povećate fizičku aktivnost rezultati će biti bolji i pre će doći, a samim tim ne morate toliko rigorozno voditi računa o ishrani. Ali ukoliko nemate vremena za dodatnu fizičku aktivnost i želite samo putem ishrane da stvorite kalorijski deficit, potrebno je da više računa vodite i računate dnevni unos kalorija.
Ako je vaš cilj da mesečno smršate 2 kilograma, odnosno nedeljno 0.5 kilograma, morate smanjiti 500 kalorija dnevno. Jer 0.5 kilograma masti sadrži 3500 kalorija, pa je računica vrlo jasna. Poenta je da u toku dana potrošite više kalorija nego što ste ih uneli, a što je veći kalorijski deficit više ćete kilograma izgubiti.
Možda vas i zanima članak: Pravilnom ishranom do ravnog stomaka
Namirnice koje treba izbaciti iz upotrebe
Ukoliko želite na duže staze da izgledate zdravije i bolje, vaš primarani cilj treba biti zdravo mršavljenje, zato izbegavajte sve savete za brzo skidanje kilograma jer uglavnom nakon prekida tih dijeta dođe do vraćanja kilograma, takozvani jo-jo efekat.
Zdravo mršavljenje podrazumeva zdravu ishranu, a toj ishrani ne pripadaju: beli hleb (belo brašno), testenine, slatke i slane zanimacije, so i šećer kao dodatak, prilozi kao što su majonez i kečap, sve vrste sokova (gazirani i negazirani), itd.
Sve navedene namirnice ne sadrže nutrijente koji su važni za organizam, sadrže mnogo kalorija i generalno loše utiču na varenje. Prekomernom upotrebom nekih od navedenih namirnica, povećava se rizik od različitih oboljenja.
Kako izgleda pravilna ishrana - Saveti nutricionista
Pored promene jelovnika, odnosno izbacivanja kaloričnih namirnica i povećanje unosa zdravijih namirnica, potrebno je izmeniti način pripreme i vreme konzumiranja obroka.
Kao što smo već naveli, nemojte gladovati. Kada želite da mršavite bitno je da konzumirate svaki obrok, čak je poželjno ubaciti i međuobroke. Mnogo je bolje da jedete više puta dnevno u manjim količinama, nego da imate manji broj obroka ali obimnijih. Preskakanje obroka nije dobra opcija, zato organizujte dnevni meni tako da imate 4-5 obroka (doručak, ručak, večera, užina), ali smanjite količinu.
Takođe, jako je bitno vreme obroka. Obroke podelite u toku dana tako da između svakog obroka bude razmak od 2-3h, doručak bi trebao biti do 8-9h a večera do 20h. Za večeru nije toliko bitno u koliko sati će biti, već je bitnije da poslednji obrok bude minimum 3h pre nego što legnete.
Kada ste regulisali broj, količinu i vreme obroka uz bonus savete koje ćemo vam dati u nastavku, rezultati će biti brži i bolji.
+ Bonus saveti
Jedite sporije - Jako je važno da jedete sporije i da hranu dobro sažvaćete i usitnite, tako će se hrana bolje svariti i hrana se neće “lepiti”. Ukoliko jedete brzo, mozak neće tako brzo registrovati informacije da ste jeli, tako da je šansa da mozak ne registruje da ste siti veća.
Jedite u miru - Pored brzopletosti, nervoza takođe loše utiče na gojenje. Zato kada jedete, potrudite se da sve probleme ostavite po strani, opustite se i na miru pojedite vaš obrok. Videćete da će se to odraziti na vašu figuru.
Pijte dosta vode - Voda je jako bitna u procesu mršavljenja. Dnevno bi trebalo da popijete minimum 2 litara obične vode, a takođe savetujemo da vodu ne pijete za vreme obroka, već je najbolje pre obroka ili 30 minuta nakon obroka. Pored obične vode savetujemo da pijete limunadu bez šećera i zeleni čaj.
Spavajte dovoljno i redovno - Kako bi telo odstranilo nepotrebne materije, odnosno masti i kalorije, potrebno je da telo bude odmorno. Dobar i redovan san mnogo pomaže u procesu mršavljenja, zato se potrudite da svakog dana spavate minimum 8h.
Komentari
Srodni tekstovi:
Kokosovo ulje u ishrani sportista
Ne sadrži veliki broj kalorija, brzo se pretvara u energiju i povećava izdržljivost organizma. Kokos...
DetaljnijeAgava sirup - šta je i kako se koristi
Sada je već svima dobro poznato da rafinisani beli šećer definitivno nije dobro koristiti. Ia...
DetaljnijeCimet i zdravlje
Za cimet kao začin svi smo čuli i malo je onih koji ne vole njegov egzotični ukus i miris. Koristi s...
DetaljnijeBezglutenski hleb
Osobe koje boluju od celijaklije ili su osetljivi na gluten, leče se bezglutenskom ishranom. Ovakva ...
Detaljnije