Da li goveđi želatin povećava holesterol?
Naturologija Holesterol
Uticaji nivoa holesterola na funkcionisanje organizma, kao i efekat unošenja želatina kroz ishranu, svakako su nezaobilazne teme za svakog ko vodi računa o sopstvenom zdravlju i izgledu, dok su sva pitanja na temu odnosa između goveđeg želatina i holesterola uglavnom predmet interesovanja onih koji žele da saznaju više, budu dodatno oprezni, deluju preventivno ili jednostavno odagnaju sumnje u vezi sa sopstvenim zdravljem. Da bismo zaista mogli odgovoriti na pitanje da li goveđi želatin povećava holesterol, potrebno je da zaista razumemo šta je holesterol, šta je goveđi želatin, kako holesterol utiče na naše zdravlje, kako ishrana utiče na opšte stanje organizma i kakav efekat određene namirnice imaju na naše zdravstveno stanje.
Sve što ste želeli da znate o holesterolu, a niste stigli da pitate
Holesterol igra ključnu ulogu u pravilnom funkcionisanju našeg organizma i neometanom radu naših organa. To je supstanca slična masti, vrsta lipida, koja ima važnu ulogu u proizvodnji hormona, proizvodnji vitamina D i stvaranju ćelijskih membrana, a takođe je i veoma važan učesnik u procesu varenja. Pošto o holesterolu uglavnom slušamo u negativnom kontekstu, ovde je veoma važno da istaknemo da je našem telu potreban holesterol i da, osim što se može uneti kroz ishranu, ga naša jetra neprekidno proizvodi. Osim toga, veoma je važno istaći da postoje dve vrste holesterola, dobar i loš, i da se, uglavnom, sve ono negativno što smo o njemu čuli odnosi na loš holesterol. Iako na prvi utisak deluje malo zbunjujuće, u narednim redovima ćete se uveriti da je u pitanju sasvim jednostavna distinkcija koja do sada možda nije bila predmet naše pažnje.
Kao što nam je svima poznato, mast se ne može rastvoriti u vodi, što znači da ne može ni da se kreće kroz našu krv, pa stoga naša tela, kako bi joj omogućila da ’’putuje’’, u jetri stvaraju lipoproteine – čestice koje se sastoje od proteina i masti, koje mogu da kroz krvotok transportuju različite vrste lipida, poput holesterola i triglicerida.
Lipoproteini se dele na lipoproteine velike gustine (HDL) i lipoproteine male gustine (LDL). LDL se naziva i lošim holesterolom jer, kada njegove vrednosti postanu previsoke, počinje da se taloži na zidovima arterija. Taloženje LDL-a na zidovima arterija naziva se plak i predstavlja proces u kom nakupljanje lošeg holesterola dovodi do sužavanja arterija, otežava i smanjuje protok krvi i povećava rizik od pojave krvnog ugruška. Znamo da ako ugrušak začepi arteriju u mozgu može doći do moždanog udara, dok, ako blokira arteriju u srcu, može doći do srčanog udara. S druge strane, HDL, ili dobri holesterol, radi na tome da spreči nagomilavanje masti u arterijama tako što transportuje loš holesterol u jetru, da bi LDL bio uklonjen iz organizma.
Čemu služi, za šta se koristi i kako deluje goveđi želatin
Druga nepoznata u jednačini čije rešenje bi trebalo da nam pruži bolji uvid u to da li goveđi želatin povećava holesterol je, kao što ste verovatno pretpostavili – goveđi želatin. Nije slučajno što je ovaj sastojak u jelima ili dodatak u ishrani generacijama unazad deo brojnih recepata, jer se retko događa da za jedan suplement možemo reći da blagotvorno deluje na nokte, kosu, hrskavice, zglobove i kožu.
Goveđi želatin se dobija, kao što mu ime u velikoj meri odaje poreklo, preradom kože, kostiju, tetiva i hrskavica goveda, koje su bogate kolagenom, a osim njega, kao najvažnijeg sastojka, sadrži i različite korisne aminokiseline i proteine, kao što su lizin, prolin i glicin.
Kombinacija pomenutih sastojaka čini ga odličnim dodatkom sredstvima za negu kože, jer podstiče njenu regeneraciju, utiče na uklanjanje bora i bubuljica i daje joj ujednačenost; kao i odličnim dodatkom ishrani koji će pospešiti negu i zdravlje zuba, kose i noktiju jer sadrži minerale, kalcijum, fosfor i magnezijum.
Osim toga, pomaže u borbi protiv strija i celulita, poboljšava probavu i olakšava varenje hrane, kao i u zaštiti od alergija, jer stvara zaštitni sloj na sluzokoži naših organa, sprečavajući alergene da dospeju u organizam i izazovu reakciju. Pored svega pomenutog, smatra se i jednim od najboljih prirodnih lekova za zglobove, tetive i kosti, posebno za njihovo jačanje, kao i za olakšavanje i ubrzavanje oporavka nakon povreda, istegnuća i preloma.
Goveđi želatin i holesterol – kakva je presuda
Da bismo razumeli vezu između holesterola i goveđeg želatina, neophodno je da uzmemo u obzir dosadašnja naučna istraživanja koja ukazuju na to da je goveđi želatin bogat proteinima, dok istovremeno sadrži veoma malo masti. Takođe, moraju se uzeti u obzir i aminokiseline koje ulaze u njegov sastav i način na koji se one metabolišu u organizmu. Kada se uporedi sa proizvodima od mesa i mesnim prerađevinama, goveđi želatin sadrži manje masnoća, što je svakako veliki plus i odlična preporuka u njegovu korist, ali isto tako aminokiseline mogu uticati na metabolizam holesterola. Nutritivne karakteristike želatina čine ga čestim izborom onih koji žele da smanje unos kalorija, a pritom zadrže potreban unos proteina, pri čemu je važno istaći da, ukoliko želimo da ostvarimo optimalnu proteinsku ishranu, želatin ne sadrži sve esencijalne aminokiseline, pa ga je potrebno kombinovati sa drugim izvorima proteina kako bi se ostvario uravnotežen režim ishrane.
Goveđi želatin, kao prirodan izvor proteina, može biti dodatak svakodnevnoj ishrani, dodajući našim jelima istovremeno i teksturu i nutritivnu vrednost, bez toga da direktno dovodi do povećanja holesterola (ukoliko se umereno unosi) kao deo balansirane ishrane, koja bi pre svega trebalo da bude raznovrsna. Svakako, pre bilo kakvih većih promena u režimu ishrane, posebno kod osoba kod kojih postoji ili ima naznaka da bi mogao da postoji problem sa holesterolom, neophodno je, pre svega, konsultovanje sa lekarom i nutricionistom.
Nakon toga, on može biti sastavni i korisni deo jedne uravnotežene i pažljivo planirane dijete, s tim što se naglasak stavlja na individualne zdravstvene potrebe i na umerenost – faktore koji bi morali da budu nezanemarljivi kada su u pitanju po organizam tako važne stvari kao što su zdravlje srca i nivo holesterola.
Komentari
Srodni tekstovi:
Salmonela - sve što treba da znate o ovom zaraznom oboljenju
Salmonela pripada grupi bakterija koja se prenosi konzumiranjem kontaminirane hrane najčešće ...
DetaljnijeMatcha čaj: Japanski zeleni čaj u prahu i njegovo superiorno dejstvo
Zeleni matcha čaj dolazi nam iz Japana i predstavlja jako cenjenu vrstu zelenog čaja. U pitanju je v...
DetaljnijeNajbolji čajevi za mršavljenje
Gojaznost je problem, koji ne samo da ima zdravstvene posledice, već i te kako može da utiče i na me...
DetaljnijeAgava sirup - šta je i kako se koristi
Sada je već svima dobro poznato da rafinisani beli šećer definitivno nije dobro koristiti. Ia...
Detaljnije