Šta je to histamin i kako on utiče na naš organizam


Saveti Zdravstveni problemi Alergije

alergija na histamin

Ukoliko i vi imate problema sa učestalim zdravstvenim tegobama i alergijama koje se iznova vraćaju, postoji mogućnost da je uzrok svega toga histamin. Sprovođenjem eliminacionih dijeta i pažljivim praćenjem simptoma moguće je ustanoviti da li se zapravo naše zdravlje našlo na udaru zbog hrane koje jedemo i načina na koji naša tela metabolišu histamin. 

Najjednostavnije rečeno, histamin je mali molekul koji može da nam priredi veliki problem. To je signalni molekul koji prenosi poruke među ćelijama nervnog sistema ili neurotransmiter za mozak, matericu i kičmenu moždinu, reguliše različite funkcije poput raspoloženja i  apetita, budnosti ili spavanja i termoregulacije, lučenja želudačne kiseline, kontrakcije mišića i propustljivost krvnih sudova.

Jedna od najvažnijih funkcija koju obavljaju histamini je to da su oni modulatori imunog sistema, koji kada otkrije neki alergen ili patogenu supstancu otpušta histamin koji je skladišten u specijalizovanim ćelijama. Često čujemo ptanje kada se pomene histamin, šta je njegova uloga.

Njegova uloga je zapravo zaštitna, jer će histamin koji je naš imuni sistem oslobodio pokrenuti više različitih procesa kako bi odbranio naš organizam, pojačaće cirkulaciju, aktivirati imune ćelije i pokrenuti inflamatorne procese. Tu uglavnom i nastaje osnovna zabuna, jer ako se radi o nečemu što bi trebalo da nas zaštiti, kako se onda javlja alergija na histamin. Problem nastaje kada dođe do nervnoteže u odnosima između proizvodnje i razgradnje, kada organizam proizvodi više histamina nego što je u stanju da razgradi, što neizbežno dovodi do pojave ralzličitih negativnih simptoma. 

Kada je u pitanju reakcija na histamin alergija možda i nije najadekvatniji izraz, već se pre može reći da je u pitanju jasan pokazatelj da ga imamo previše u organizmu. On zapravo jednako dobro nastavlja da radi svoj posao, samo što ga radi u većoj meri nego što bi trebalo i u prilikama kada za tim ne postoji potreba. Uglavnom osobe kod kojih se javlja alergija na histamin imaju problem sa niskim nivoom enzima koji su zaduženi za već pomenutu razgradnju histamina u telu. Postoje dva enzima koja se time bave, HNMT koji prerađuje histamin u telu i DAO koji je zadužen za razgradnju histamina koji unosimo kroz ishranu. Bez dovoljne količine enzima histamin će se neizbežno taložiti u telu tokom vremena, što može i sasvim je izvesno i da hoće izazvati simptome koji ozbiljno mogu ugroziti zdravlje i opšte stanje čitavog organizma.

Koji su simptomi histaminske intolerancije 

Kada se javi alergija na histamin simptomi se mogu razlikovati, ali one koji se najčešće javljaju možemo grupisati u odnosu na to koju regiju na telu pogađaju. Uzećemo za početak želudac i creva, gde uglavnom dolazi do grčeva i bolova u stomaku, dijareje ili proliva, mučnine ili povraćanja. Na koži može doći do pojave osipa koji prati izraženo crvenilo i jak i uporan svrab ili iritacije nalik koprivnjači. Kada je u pitanju grudni koš, može se javiti aritmija ili otežano disanje, dok u nekim slučajevima dolazi do tegoba nalik asmatičarskim napadima

Na kraju nam ostaje još i glava, koja od svih delova tela može biti pogođena na najveći broj načina, i uglavnom se radi o tegobama koje nam najviše smetaju i koje najteže podnosimo. Na glavi dolazi do otečenosti i crvenila lica, zapušenog nosa ili pojave pojačane sekrecije iz nosa, migrene, nesvestice i glavobolje. Osim toga dolazi i do pojave nelagodnosti koje pogađaju čitav organizam kao celinu, poput nesanice ili anksiozosti, a može se javiti i iznenadi osećaj hladnoće i jeze ili doći do pada krvnog pritiska. Pomenuti simptomi neretko su praćeni i osetnim padom energije, bolom u zglobovima, mišićima i udovima, umorom i malaksalošću. 

Kako histamin utiče na organizam i kako lekovi utiču na histamin

Ukoliko uticaj na organizam pokušamo da posmatramo na hormonskom nivou, možemo ga podeliti na 4 osnovne grupe. Histamin utiče na oslobađanje adrenalina i noradrenalina, hormona koji utiču na to kako naša tela reaguju na stres i koji se luče iz nadbubrežne žlezde, usled čega dolazi do ubrzanja srčanog ritma i širenja disajnih puteva. Što se tiče uticaja na kortizol, hormon stresa koji veoma bitan u smanjenju upalnih odgovora i regulaciji metabolizma, velika količina histamina tokom dužeg perioda može uticati na njegovo oslobađanje i ozbiljno narušiti zdravlje. Ni estrogen i progesteron nisu pošteđeni štetnih utcaja, a kako se radi o hormonima koji čuvaju reproduktivno zdravlje, može doći do negativnih efekata na menstrualni ciklus. I na kraju, ali ne i najmanje važno, na udaru su hormoni štitne žlezde, koji mogu pogubno uticati na njene osnovne funkcije i dovesti u pitanje regulaciju metabolizma, telesnu temperaturu i nivo energije.

Lekovi koji regulišu histamin se takođe dele u 4 grupe. Antihistaminici blokiraju receptore za histamin i time ublažavaju ili sprečavaju simptome koje on izaziva. H2 blokatori deluju na receptore histamina u želucu, čime se smanjuje lučenje želudačne kiseline. Dekongestivi se kombiniju sa antihistaminicima kako bi ublažili tegobe poput problema sa sinusima ili zapušenog nosa,  dok se kortikosteroidi takođe koriste zajedno sa antihistminicima u cilju ublažavanja upala u slučaju da dođe do težih oblika alergijskih reakcija. 

Šta jesti, šta ne jesti, pitanje je sad

histamin u hrani

Pošto unošenje hrane koja je bogata histaminom može da izazove pojavu simptoma intolerancije, tebalo bi, za početak da izbegavamo onu koja nastaje fermentacijom, poput mlečnih proizvoda kao što su jogurt, kefir i sirevi, zatim sušeno meso i morski plodovi, i na kraju alkoholna pića, pivo, vino i šampanjac. Na taj spisak bi trebalo dodati još i citruse, čokoladu, orašaste plodove, kisele krastavčiće, tunjevinu u konzervi, sušeno voće i dimljenu ribu. Histamin u hrani je često prisutan i tamo gde ga ne očekujemo, pa je tako recimo, potebno izbegavati i avokado, spanać, paradajz i patlidžan.  Nabrajanju ni ovde nije kraj jer se kao hrana koja sadži histamin računa i cimet, karanfilić, muskatni oraščić i anis

Za one koji se pitaju koja je to hrana bez histamina i kako smanjiiti histamin u orgaizmu, jelovnik nije tako ograničen kao što se čini, i na raspolaganju su im bosiljak i peršun, maslinovo ulje, pirinač i puter od kikirikija, sveže voće i povrće, kao i sveže pripremljeno meso, jaja i riba.


Preporučeni proizvodi

Eterično ulje bergamot 10ml Kirko

Eterično ulje bergamota je slatkastog i ...

Sojin jogurt 0.5

Jogurt dobijen prirodnom fermentacijom s...

Heljda zrno ljušt.0,5kg BioHel

Oljušteno heljdino zrno vrhunskog kvalit...

Testenina pirinčana grkljnčići Testolin

Testenina od pirinča – makaroni. Koristi...

Kikiriki puter 700g Hajdukovo

Pored toga što se koristi kao nam...


Pogledaje još

Umeboši sirće 187ml Muso

Umeboši sirće se dobija kao nusproizvod ...

Eterično ulje lavanda 10ml Kirkol

Zdravstvene prednosti eteričnog ulja lav...

Đumbir Limun 30.6g Yogi Tea

Mešavina biljnog čaja. Đumbir uvećava me...

Cimet 100g Malina Impex

Cimet se koristi u jelima od povrća, voć...

Ruski kvass 0,33

Kvas ruski je tradicionalni osvežavajući...


Komentari

Vaše ime i prezime*
Vaš email*
Vaš komentar*


Srodni tekstovi:


KURKUMA - šta sve leči i sa kojim namirnicama se kombinuje?

Kurkuma, žuto-narandžasti začin poznat po svojoj intenzivnoj boji i specifičnom ukusu, već vekovima ...

Detaljnije

Sprečite rak uz pomoć ova 3 sastojka!

Ukoliko želite da sprečite rak, uradite to pomoću ova tri, lako dostupna, a što je najbitnije, priro...

Detaljnije

Zimska nega kože ruku

Zimske temperature loše utiču na kožu ruku, koja je uz kožu lica najviše izložena nepo...

Detaljnije

Kako se izboriti sa kijanjem i curenjem nosa?

Rana jesen je bajkovito godišnje doba. Priroda oživljava na sasvim drugačiji način, iz ormara...

Detaljnije
Copyright © 2018 Zdravisimo. All rights reserved.
Izrada sajta by GlobalWebmasters, SEO by WBS