Terapija plesom i pokretom
Sport
Cilj terapije plesom je pronaći ravnotežu i osećaj zajedništva između tela i uma. Ovaj vid terapije koristi pokret kao način komunikacije za bolji emotivni razvoj. Polaznici mogu biti različitog uzrasta, a tehnike koje se koriste oslanjaju se na plesnu disciplinu kao sponu između duhovnog razvoja i fizičke aktivnosti koja razvija telo.
Ples kao oblik terapije spominje se još u 19. veku, a priznat je tek 1940. kao vid pomoći kod lečenja mnogih bolesti i invaliditeta. Terapija plesom se sastoji od četiri faze, pripreme, inkubacije, prosvetljenja i ocene. Priprema podrazumeva zagrevanje tela, inkubacija je primena simboličkih pokreta a prosvetljenje trenutak kada ples počinje da deluje pozitivno. Poslednja etapa podrazumeva ocenu odnosno raspravu o kvalitetu treninga i pripremu za dalju terapiju.
Terapija plesom je najuspešnija za smanjenje stresa, daje dobre rezultate u tudnoći, kao i kod teškoća u razvoju, kod bolesti poput autizma, parkinsonove bolesti i kod mentalnih smetnji. Plesom se razvijaju bolje organizacione sposobnosti, socijalne veštine, koordinacija, motorika.
Preporučujemo:
U trudnoći, ples i pokret smanjuju anksioznost, opuštaju i uče tehnikama disanja. Za vreme terapije se popravlja i raspoloženje jer kao i svaka fizička aktivnost, i ples utiče na hormon serotonin, poznatiji kao hormon sreće.
Ples spada u aerobne aktivnosti koje mogu da ostvare pozitivan uticaj na demenciju, pa kod osoba treće životne dobi utiče na kognitivne sposobnosti i kao vid prevencije degenerativnih neuroloških oboljenja.
Glavni zadatak terapeuta je da inkorporira različite stilove plesa i pokreta, tehnike disanja, muziku i rekvizite kako bi olakšao proces lečenja. Pokret omogućava osobama da se izraze, duhovno povežu i aktiviraju različite grupe mišića. Ples zahteva da se koriste pokreti istezanja, a najveća pažnja se posvećuje načinu kretanja, ritmu, telesnom držanju i neverbalnim znacima poput disanja i gestikulacija.
Zdravstvena korisnost:
- snažno i oblikovano telo
- poboljšana cirkulacija
- kontrola gojaznosti
- jačanje samopouzdanja
- lečenje anksioznosti i depresije
- usvajanje tehnika opuštanja
- psihofizički razvoj
Komentari
Srodni tekstovi:
Sočivo u ishrani
Sočivo je mahunarka koja sadrži biljna vlakna i ugljene hidrate koji daju dugotrajan osećaj sitosti....
DetaljnijeStomačni virus - simptomi, ishrana i lečenje
Početak je jeseni, hladno, vlažno vreme i temperaturni šok koji organizam doživljava prelasko...
DetaljnijeArtritis lečenje prirodnim putem
Artritis predstavlja upalu zglobova koja izaziva bol i ukočenost, naročito prilikom pomeranja z...
DetaljnijeŠta je rozacea i kako se može kontrolisati
Rozacea je hronično oboljenje kože koja se javlja na licu.Uzrok rozacee je još uvek nepoznat ...
Detaljnije