Ajurveda predlozi: Čili
Ishrana Principi zdrave ishrane
Eliminiše štetne bakterije, aktivira metabolizam i povećava budnost i koncentraciju. Čili nije popularan samo zahvaljujući svom ljutom ukusu, već pozitivno deluje i na zdravlje. Ne preporučuje se trudnicama, pacijentima sa želudačnim tegobama i kod hemoroida.
Poseban sastojak, kapsaicin, zaslužan je za ljuti ukus čilija. Prema Ajurvedi, ljuti ukus stimuliše apetit i poboljšava varenje. Čili paprika se koristi kao hrana i začin, sveža ili u prahu. Energetski sadržaj 100 grama crvenih ćili papričica iznosi 40 kcal. Od toga 8,8% ugljenih hidrata, 1,87% proteina i 0,4% masti i odličan je izvor vitamina C. Popularan je u državama poput Indije, Meksika, Tajlanda i Kine, gde je veća upotreba čilija povezana i sa njegovom antibakterijskom funkcijom. Cenjen je kako kod svi ljubitelja ljutih jela, tako i kod onih koji poznaju njegova lekovita dejstva.
Poboljšava varenje
Ljuti ukus čilija stimuliše apetit i poboljšava varenje. Hrana koja utiče na dobro varenje telu daje neophodne nutrijente i energiju, dok ostala hrana stvara toksine. Dobra probava iz tog razloga može biti kljućna i za naše zdravlje.
Sprečava čir na želucu
Unos ljute hrane ne uzokuje čireve na želucu. Potvrđeno je da ih ljute papričice sprečavaju zato što ubijaju štetne bakterije i stimulišu stvaranje zaštitnih želudačnih sokova.
Ima antiupalno dejstvo i sprečava bol
Zahvaljujući kapsaicinu, čili ima antiupalno dejstvo. Kapsaicin snažno blokira upalne procese u organizmu pa bi redovan unos čilija poslužio kao odlična prevencija artritisa. Istraživanja potvrđuju da smanjuje i bol koji je izazvan psorijazom i dijabetičkom neuropatijom.
Podstiče zdravlje kardiovaskularnog sistema
Ljute papričice smanjuju holesterol i trigliceride pa sprečavaju stvaranje krvnih ugrušaka. Kulture koje primenjuju čili imaju manje obolelih od mozdanog udara, srčanih bolesti i tromboze.
Preporučujemo:
Jača imunitet
Izrazito crvena boja čilija govori o visokom sadržaju beta-karotena, odn. provitamina A. Sigurno je da čili telu daje i dodatne doze vitamina C, a on je bitan u prevenciji raznih infekcija.
Sprečava rak prostate
Istraživanja raka prostate su pokazala da kapsaicin deluje protiv raka. Nakon ćetiri dana terapije sa kapsaicinom, kod većine životinja zaustavljen je rast raka prostate, a veličina tumora je znatno smanjena. Za prevenciju raka prostate preporučuje se unos 400 mg kapsaicina, i to tri puta nedeljno.
Pomaže kod dijabetesa
Redovan unos čilija može sprečiti dijabetes tipa 2 jer smanjuje potrebu organizma za lučenjem insulina kojim se smanjuje količina šećera u krvi nakon obroka.
Podstiče mršavljenje
Ljuti ukus čilija povećava termogenezu, stvaranje topline u organizmu. Proces termogeneze zahteva potrošnju dodatih kalorija, a to rezultira gubitkom masnih naslaga.
Iako je ljuta paprika jako lekovita, sa čilijem ne valja preterivati. Ajurveda napominje da preterani unos ljutog može imati negativne posledice po zdravlje. Dovoljno je uneti jednu do dve kašičice ljute paprika dnevno, dok se trudnicama i pacijentima sa hemoroidima i želudačnim tegobama, ne preporučuje uopšte.
Komentari
Srodni tekstovi:
Prednosti organske hrane
Da li je organska hrana zaista zdravija, i da li GMO i povećan nivo pesticida izazivaju rak i druge ...
DetaljnijeVELIKI KAŠALJ - Sve što treba da znate!
Veliki kašalj može se opisati kao dubok i prodoran kašalj koji obično traje duže i pra...
DetaljnijeDiskus hernija prirodno lečenje
Opšte je poznato da se kičmeni stub sastoji od pršljenova. U detinjstvu, kod ljudi, ki...
DetaljnijeŠta je prolaktin i zašto je važan?
Šta je prolaktin? Prolaktin je hormon stresa kog luči naša endokrina žlezda po im...
Detaljnije