Ajurveda predlozi: Čili


Ishrana Principi zdrave ishrane

Eliminiše štetne bakterije, aktivira metabolizam i povećava budnost i koncentraciju. Čili nije popularan samo zahvaljujući svom ljutom ukusu, već pozitivno deluje i na zdravlje. Ne preporučuje se trudnicama, pacijentima sa želudačnim tegobama i kod hemoroida.


Poseban sastojak, kapsaicin, zaslužan je za ljuti ukus čilija. Prema Ajurvedi, ljuti ukus stimuliše apetit i poboljšava varenje. Čili paprika se koristi kao hrana i začin, sveža ili u prahu. Energetski sadržaj 100 grama crvenih ćili papričica iznosi 40 kcal. Od toga 8,8% ugljenih hidrata, 1,87% proteina i 0,4% masti i odličan je izvor vitamina C. Popularan je u državama poput Indije, Meksika, Tajlanda i Kine, gde je veća upotreba čilija povezana i sa njegovom antibakterijskom funkcijom. Cenjen je kako kod svi ljubitelja ljutih jela, tako i kod onih koji poznaju njegova lekovita dejstva.

Poboljšava varenje

Ljuti ukus čilija stimuliše apetit i poboljšava varenje. Hrana koja utiče na dobro varenje telu daje neophodne nutrijente i energiju, dok ostala hrana stvara toksine. Dobra probava iz tog razloga može biti kljućna i za naše zdravlje.

Sprečava čir na želucu

Unos ljute hrane ne uzokuje čireve na želucu. Potvrđeno je da ih ljute papričice sprečavaju zato što ubijaju štetne bakterije i stimulišu stvaranje zaštitnih želudačnih sokova.

Ima antiupalno dejstvo i sprečava bol

Zahvaljujući kapsaicinu, čili ima antiupalno dejstvo. Kapsaicin snažno blokira upalne procese u organizmu pa bi redovan unos čilija poslužio kao odlična prevencija artritisa. Istraživanja potvrđuju da smanjuje i bol koji je izazvan psorijazom i dijabetičkom neuropatijom.

Podstiče zdravlje kardiovaskularnog sistema

Ljute papričice smanjuju holesterol i trigliceride pa sprečavaju stvaranje krvnih ugrušaka. Kulture koje primenjuju čili imaju manje obolelih od mozdanog udara, srčanih bolesti i tromboze.

Jača imunitet

Izrazito crvena boja čilija govori o visokom sadržaju beta-karotena, odn. provitamina A. Sigurno je da čili telu daje i dodatne doze vitamina C, a on je bitan u prevenciji raznih infekcija.

Sprečava rak prostate

Istraživanja raka prostate su pokazala da kapsaicin deluje protiv raka. Nakon ćetiri dana terapije sa kapsaicinom, kod većine životinja zaustavljen je rast raka prostate, a veličina tumora je znatno smanjena. Za prevenciju raka prostate preporučuje se unos 400 mg kapsaicina, i to tri puta nedeljno.

Pomaže kod dijabetesa

Redovan unos čilija može sprečiti dijabetes tipa 2 jer smanjuje potrebu organizma za lučenjem insulina kojim se smanjuje količina šećera u krvi nakon obroka.

Podstiče mršavljenje

Ljuti ukus čilija povećava termogenezu, stvaranje topline u organizmu. Proces termogeneze zahteva potrošnju dodatih kalorija, a to rezultira gubitkom masnih naslaga.

Iako je ljuta paprika jako lekovita, sa čilijem ne valja preterivati. Ajurveda napominje da preterani unos ljutog može imati negativne posledice po zdravlje. Dovoljno je uneti jednu do dve kašičice ljute paprika dnevno, dok se trudnicama i pacijentima sa hemoroidima i želudačnim tegobama, ne preporučuje uopšte.


Preporučeni proizvodi

Ulje bademovo 100ml

Zbog svojih izuzetnih svojstava, bademov...

Šampon sidha

Sidha šampon je još jedan proizvod vrhun...

Eterično ulje ruzmarina 10ml Kirk

Odličan je stimulans kod rekonvalescenat...

Ulje bademovo 0,25 Linum

Badem je najhranjiviji od svih orašastih...

Kalijumova so 100g

Preporučuje se kod povišenog krvnog prit...


Pogledaje još

Seitan prženi 180gr

Sejtan je “pšenično meso” koje je pravlj...

Čaj ginko-granulat 200gr

Instant čaj u granulama. Prirodno zaslađ...

Čaj za prostatu 100g SRCULENCE

Mešavina biljnog čaja kod uvećane prosta...

Galete kukuruzne Italico

Kukuruzne galete punog ukusa i hrskave t...

Vino višnja 0.75 BARIL

Kvalitetan ukus voćnog vina dobijen je k...


Komentari

Vaše ime i prezime*
Vaš email*
Vaš komentar*


Srodni tekstovi:


Proso – stara lekovita žitarica

U nekoliko navrata, predstavljajući vam zaboravljene žitarice, koristili smo termin „super hrana“. Š...

Detaljnije

Neplodnost kod muškaraca i žena

Neplodnost ili infertilitet je problem sa kojim se sve češće susreće veliki broj ljudi i posl...

Detaljnije

Za šta se sve koristi žalfija i koji su njeni benefiti

Žalfija je imala veliki značaj u istoriji zbog svojih lekovitosti. Zanimljiv podatak jeste da je nje...

Detaljnije

Dobri probiotici

Probiotici su dobre bakterije koje se nalaze u crevima i koje štite od razmnožavanja bakterij...

Detaljnije

Registruj svoju prodavnicu na našem sajtu

Saznaj više

Copyright © 2017 Zdravisimo. All rights reserved.
Izrada sajta by GW, SEO by WBS