Alergija na hladnoću i prirodna zaštita
Zdravstveni problemi Alergije
Većinu alergija izazivaju polen, duvan, prašina i pojedine namirnice, dok alergija na hladnoću nastaje kao reakcija na oštećenje tkiva usled niskih temperatura. Simptomi su slični simptomima prehlade: kašalj, curenje iz nosa, bol u grlu, jeza...
Reakcije alergije na hladnoću se javljaju usled vetra, snega i kontakta sa hladnim predmetima. Ispoljavaju se nakon nekoliko minuta posle kontakta i prati ih crvenilo, oticanje i svrab na licu ili rukama, mestima izloženim hladnoći.
Slučajevi alergije na hladnoću se javljaju kada je telo izloženo vlažnom i vetrovitom vremenu, i temperaturama nižim od 4°C. Kako bi se tačno utvrdilo pati li neko od ovog oblika alergije, potrebno je uraditi analizu na imunoglobulin E, koji je odgovoran za alergiju.
Oslobađanje histamina i ostalih biohemijskih supstanci imunog sistema izaziva nagli pad krvnog pritiska koji može dovesti do alergije na hladnoću. Uzroci ove alergije nisu toliko objašnjeni, osim da je karakteristična za ljude koji imaju preosetljivu kožu kao nasledni faktor, ili je prouzrokuju druge bolesti i virusi koje prati.
Simptomi alergije na hladnoću
- crvenilo, svrab i osip na području kože koja je izložena hladnoćom, i koji traje oko pola sata
- oticanje ruku, usana, jezika, grla ili celog tela
- nesvestica, jeza, kašalj, curenje iz nosa
- smetnje sa disanjem i ubrzan rad srca
Preporučujemo:
Ozbiljnost alergije na hladnoću varira jer neki imaju manje reakcije koje se potpuno povlače, dok kod drugih osoba reakcije nastavljaju da se javljaju mesecima ili godinama. Lekovi pomažu samo u smanjivanju i sprečavanju pojave simptoma, dok tretman lečenja uključuje izbegavanje hladnoće jer ne postoji lek za izlečenje. Ako pacijenti pored alergije na hladnoću imaju i druge zdravstvene probleme, obavezno je konsultovati se sa doktorom koji će prepisati najbolju terapiju za oporavak.
Savet: Kako bi se zaštitili od hladnoće, namažite lice i ruke nekom zimskom kremom na prirodnoj bazi, napravite balsam za usne i obucite se toplo. Pokrite osetljive delove tela koji su izloženi vetru i koji reaguju na hladnoću i jačajte imunitet i sposobnost organizma da se prilagođava različitim vremenskim uslovima.
Prirodni balsam za usne
Za pravljenje su vam dovoljni sastojci iz prirode: med, kokosovo ulje i pčelinji vosak koji smiruje i mekša kožu.
Način pripreme: Pomešajte 3 kašike kokosovog ulja, 3 kašike meda i 1 kašiku pčelinjeg voska. Sve zagrevajte 6 minuta, i uz stalno mešanje kako bi se sastojci sjedinili, a zatim ostavite balzam da se rashladi i pripremite ga za upotrebu. Ovako napravljen balzam čuvajte na hladnom i suvom mestu i koristite ga do 6 meseci.
Komentari
Srodni tekstovi:
Saveti za ljubitelje čaja
Imunitet nije uvek dovoljno jak da se bori protiv svih vrsta bolesti. Prirodno jačanje imunološkog s...
DetaljnijeBruksizam (škrgutanje zubima) – simptomi i lečenje
O bruksizmu kao parafunkcionalnom poremećaju i danas se relativno malo zna. To je jedna od parafunkc...
DetaljnijePsilijum - blagotvorna biljka za naš organizam!
Šta je Psilijum?Psilijum, poznat i kao Plantago ovata, je biljka čija se istorija proteže kro...
DetaljnijeNajbolji čajevi za mršavljenje
Gojaznost je problem, koji ne samo da ima zdravstvene posledice, već i te kako može da utiče i na me...
Detaljnije