Zdravi slatkiši koji ne goje zaista postoje


Ishrana

voce i zitarice

Sasvim je jasno da tvrdnja iz naslova kod većine čitalaca izaziva sumnju i nevericu, i da će čitanju pristupiti sa velikim predubeđenjem, spremni da je diskredituju ili makar  ukažu na nedoslednosti ili manjkavosti pristupa. Sve to ne bi trebalo da nas čudi, jer smo se svi makar jednom u životu, kada je trebalo da smršamo ili se podvrgnemo detoksikaciji organizma, našli u sitaciji da moramo da slatkiše potpuno eleminišemo iz ishrane, uglavnom su oni bili prva stvar koje smo morali da se rešimo i uglavnom se na njihovom ukidanju najviše insistriralo. 

Ipak, uprkos mnogim zabludama o šećeru, koje su se ili prenosile s kolena na koleno, ili smo ih jednostavno prihvatili bez mnogo preispitivanja, slatkiši ne moraju biti štetni po naše zdravlje ili liniju,  u njima je zaista moguće bezbrižno uživati, čak i svakodnevno, bez ikakve griže savesti. Zdravi slatkiši nisu oksimoron, jer ono što slatku hranu inače čini nezdravom jesu štetni sastojci koji se uglavnom i  najčešće nalaze u industrijski proizvedenim slatkišima. 

Osim toga što su prisutni, štetni sastojci, poput rafinisanog šećera ili štetnih masti,  su kod običnih ili klasičnih slatkiša zastupljeni u mnogo većoj meri, u odnosu na one sastojke koji zapravo prijaju našem organizmu.

Kako se zdrav slatkiš razlikuje od običnog

Razlog zbog kog toliko volimo slatku hranu je posledica evolucije, jer je činjenica da je hrana slatka našim precima ,koji su tek napustili svoje pećine, bila jasan znak da je bezbedna za konzumaciju, pa tako naši mozgovi i dalje umeju da nas obmanu i pošalju signal da su slatkiši dobri za nas i da bismo obavezno morali da pojedemo onaj koji upravo u tom trenutku gledamo. Koliko god da je kozumacija konvencionalnih slatkiša štetna po naše zdravlje, jer može da nas povede putem gojaznosti ili da bude okidač za mnoge zdravstvene probleme, poteškoće i medicinska stanja, potpupuno ukidanje slatkiša u ishrani takođe predstavlja zdravstveni rizik. Kao što smo se najverovatnije u nekom trenutku u životu i  sami uverili, odricanje od slatkog može podneti samo tokom određenog kraćeg i ograničenog perioda. Onog trenutka kada više ne možemo da izdržimo i kada više ne možemo da se uzdržimo, neizbežno ćemo ih jesti u mnogo većim količinama nego što bi to inače bio slučaj, i od svoje dijete ili planiranog režima ishrane napraviti jo-jo efekat koji nas može vratiti do stanja koje je još gore nego ono od kog smo krenuli. 

Šećer ja zapravo gorivo za naš organizam i potreban mu je kako bi mogao da normalno funkcioniše, a jedna od glavnih zabluda je da ga treba izbegavati po svaku cenu. Ono što je neophodno da bismo napravili zdrave poslastice nije potpuno ukidanje šećera u njima, i veoma je bitno istaći da kada kažemo da su u pitaju zdravi slatkiši bez sećera, tu mislimo na industrijski, rafinisani šećer, koji se uglavnom naknadno dodaje slatkišima , kako bi se njihov ukus učinio još lepšim i primamljivijim za naša nepca.

Taj šećer je drugačiji od onog koji se inače prirodno može naći u namirnicama poput voća i mleka, i koji je uvek prisutan u ’’društvu’’ hranljivih materija, minerala i vitamina, čiji je zadatak da ublaže negativne efekte koje bi šećer mogao da ima na organizam. Voće je, na primer, bogato vlaknima koja utiču na znatno sporiju apsorpciju šećera, dok hrana koja sadrži prirodni šećer u sebi ima manju ukupnu količinu šećera. Zaključak koji se nekako sam nameće je da kad god nam se prijedu zdravi slatkiši koji ne goje, nema razloga da brinemo o sastojcima u kojima se šećer prirodno nalazi, poput voća i mleka i mlečnih proizvoda, i možemo ih slobodno jesti bez griže savesti. Ono čega bismo trebali  da se ’’pazimo’’ su slatki sokovi, posebno oni gazirani, energetska pića, pakovana hrana produženog roka trajanja i na oko primamljivi gotovi deserti puni rafinisanog šećera. 

Slatkiši bez šećera i niskokalorični slatkiši

Prijatnu i lepu slatkoću ukusa, kada se pripremaju zdrave poslastice, moguće je postići i prirodnim zaslađivačima, a među najdostupnije i najčešće upotrebljavane spadaju agavin i javorov sirup. Agavin sirup je mnogo slađi od šećera a po teksturi podseća na med, stim što je izrazito ređi od njega, što ga čini idelanim sastojkom torti i kolača, dodatka sladoledima  i prelivom za palačinke i sladolede. Javorov sirup je takođe odličan za kombinovanje u receptima za kolače i  torte, dok je tokom poslednje dve decenije stekao i veliku popularnost u veganskim i vegetarijanskim kuhinjama, kao i u svim drugim koje insistiraju na upotrebi prirodnih zaslađivača. 

Kada su pitanju zdravi slatkiši bez šećera i recepti za njihovu pripremu, možemo se složiti da postoji veliki broj kombinacija i varijacija na te kombinacije i da su mogućnosti, ako ne neograničene, onda samo omeđene našom kreativnošću i dostupnošću sastojaka. Podsetimo se stoga koji su sastojci, pored pomenutih sirupa, najbolji izbor kada želimo da pripremimo zdrav slatkiš. 

Crna čokolada je odličan izbor jer bogata vlaknima i mineralima, sadrži velike količine kakaoa koji blagotvorno utiče na krvni pritisak i dozvoljen je čak i osobama koje pate od insulinske rezistencije, a odlično se kombinuje sa skoro svim vrstama voća, kao i sa koštunjavim plodovima poput indijskih oraha i badema. 

Voće smo već ’’obradili’’ u tekstu, s tim što ovde želimo da istaknemo da niskokalorični slatkiši sa voćem mogu da predstavljaju odličnu alternativu poslasticma koje su bogate mastima i suvišnim kalorijama, a da jednako uspešno zadovolje našu potrebu za slatkim. Biljna jedinjenja i vlakna koje voće sadži,  osim što, kao što smo pomenuli, pomažu da šećer bude apsorbovan, povoljno utiču i na zdravlje čitavog organizma, a ukoliko želimo da dodatno smanjim unos čak i takvog šećera, onda su pravi izbor breskve, pomorandže, kivi, jagode, ribizle i avokado. 

Urme, iako su takođe voće, zaslužuju posebnu pažnju, jer osim što su veoma slatke i mogu zadovoljiti potrebu za slatkim, su i izrazito hranljive. Čak i sušene urme predstavljaju dobar izvor različitih korisnih biljnih jedinjenja, vlakana, gvožđa i kalijuma. Odlične su za pripremu sirovih slatiša koji se veoma jednostavno i brzo prave, a ukoliko ih pomešamo sa bademimam ili lešnicima, možemo dobiti veoma ukusan, hrskav i zdrav slatkiš. 


Preporučeni proizvodi

Sok crna ribizla Biotta

Sok Biotta od crne ribizle ima visok sad...

Sapun čandrika

Chandrika biljni sapun sa mešavinom indi...

Ulje etarsko limun 10ml Vitali

Aktivni sastojci etarskog ulja limuna po...

Himalajska so 500g SanSebastij

Himalajska so je najčistija i najzdravij...

Nera čaj

Nera čaj je mešavina lekovitog bilja sa ...


Pogledaje još

Eritritol 150g BEYOND

Eritritol je šećerni alkohol- poliol koj...

Belvit S 150gr

Belvit S je riznica puno vrednih belanče...

Čaj probavit-filter

Mešavina lekovitog bilja za regulisanje ...

Kikiriki puter 99,5% 360g

Kikiriki ima nizak glikemijski indeks i ...

Dekstroza sa narandzom 250gr

Dekstroza je grožđani šećer. Daje brz do...


Komentari

Vaše ime i prezime*
Vaš email*
Vaš komentar*


Srodni tekstovi:


Wellness i spa rekreacija

Specijalizovani wellness centri bave se postizanjem i održavanjem duševnog mira uz telesnu re...

Detaljnije

Kamen u žuči - prirodno lečenje

Žučna kesa je organ u ljudskom telu, kruškastog oblika, smešten iza jetre. Primarna fu...

Detaljnije

Recept za lečenje hemoroida

Najčešći simptomi hemoroida su svrab, peckanje i bol rektalnog predela. Od hemoroida pati vel...

Detaljnije

Kamilica - sve njene prednosti i razlozi zbog koji je treba redovno koristiti

Priroda je uvek imala odgovor na sve. Mnogi prirodni čajevi koje danas koristimo, koristili su se i ...

Detaljnije
Copyright © 2018 Zdravisimo. All rights reserved.
Izrada sajta by GlobalWebmasters, SEO by WBS