Potočarka – jedna od najzdravijih biljaka


Principi zdrave ishrane Biljke kao lek

potocarka

U svetu biljaka, malo koja vrsta može da se pohvali bogatstvom hranljivih sastojaka kao što to može potočarka. Ova skromna biljka, često nepravedno zanemarena, pravi je saveznik zdravog života. Bilo da želite da osnažite imunitet, poboljšate varenje ili jednostavno unesete više prirodnih vitamina u organizam, ona nudi obilje koristi koje ne treba ignorisati. Pored svojih zdravstvenih prednosti, biljka potočarka ima i bogatu istoriju korišćenja u narodnoj medicini. 

Njena sposobnost da pročisti organizam i podstakne vitalnost učinila ju je omiljenim izborom još u starim civilizacijama. Danas, kada se sve više okrećemo prirodi i jednostavnim rešenjima, biljka potočarka ponovo zasluženo dobija pažnju. Njena dostupnost u prirodi i jednostavna upotreba čine je idealnim izborom za sve koji žele da prirodnim putem poboljšaju svoje zdravlje. Uz minimalan trud, ona može postati važan deo svakodnevne ishrane i doprineti opštem osećaju vitalnosti.

Vitamini koje sadrži u sebi

Potočarka je prava riznica vitamina C, vitamina A, gvožđa, kalcijuma i antioksidanata. Njena redovna konzumacija može pomoći u jačanju imuniteta, zaštiti vida, obnavljanju kože i očuvanju zdravlja srca. Studije pokazuju da ima snažna antiinflamatorna svojstva i može doprineti smanjenju rizika od hroničnih bolesti. Zahvaljujući bogatom nutritivnom profilu, deluje kao prirodni tonik za organizam. 

Osobe koje je redovno konzumiraju često prijavljuju povećanje energije, bolje varenje i lepši izgled kože. Ova biljka je takođe poznata po tome što pomaže u regulaciji krvnog pritiska i detoksikaciji jetre. Nije zanemarljiva ni njena niskokalorična vrednost, pa je potočarka  savršen izbor za sve koji žele da kombinuju ukusno i zdravo, a da pri tome vode računa o unosu kalorija. U samo jednoj porciji potočarke nalazi se prava mala eksplozija zdravlja!

Gde raste biljka potočarka?

Pitanja koja mnogi postavljaju kada je u pitanju biljka potočarka: Gde raste i kako je prepoznati? Odgovor je jednostavan, ona prirodno uspeva na vlažnim mestima, naročito duž potoka, reka, izvora i drugih površinskih voda koje su čiste i bogate kiseonikom. Najviše voli hladovita i hladnija staništa, gde voda ne stagnira, već neprestano teče, pa otuda i naziv biljka potočarka. Gde raste, prepoznaje se po sitnim, tamnozelenim listovima koji imaju blago gorak, osvežavajući ukus. Cveta sitnim belim cvetićima, a njeni izdanci formiraju guste jastučiće na površini vode. 

Važno je znati da potočarku treba brati samo na mestima gde je voda provereno čista, kako bi se izbegla kontaminacija. Ukoliko planirate da je sami berete, birajte prirodna, nezagađena staništa daleko od industrijskih zona i poljoprivrednih površina tretiranih hemikalijama. Tako ćete biti sigurni da konzumirate biljku u njenom najčistijem i najlekovitijem obliku.

Čaj od potočarke kao prirodni eliksir za čišćenje organizma

Čaj od potočarke vekovima se koristi kao prirodni lek za detoksikaciju tela. Priprema ovog jednostavnog napitka zahteva samo sveže listove biljke i toplu vodu. Uzmite šaku sveže ubrane biljke, prelijte je sa 2 dl ključale vode i ostavite da odstoji desetak minuta. Nakon toga, procedite i čaj je spreman za konzumaciju.

Čaj od potočarke pomaže u pročišćavanju jetre, bubrega i krvi, jača imuni sistem i ubrzava izbacivanje toksina iz organizma. Preporučuje se piti ga ujutru na prazan stomak ili uveče pre spavanja, u periodima kada želite da osnažite telo i ubrzate prirodne procese čišćenja. Osim što podržava detoksikaciju, čaj može doprineti i poboljšanju metabolizma, što je posebno korisno za osobe koje žele da regulišu telesnu težinu ili oporave organizam posle dužih perioda stresa ili bolesti.

Kako je uvrstiti u svakodnevnu ishranu?

Potočarka je zahvalna biljka kada je u pitanju priprema obroka. Njeni sveži listovi odlično se slažu sa drugim vrstama povrća u salatama, dajući im specifičan, osvežavajući ukus. Jedan od najjednostavnijih načina da uživate u njenim blagodatima jeste da potočarku dodate u smutije zajedno sa voćem i povrćem bogatim vitaminima. Takođe, biljka potočarka može biti sjajan dodatak sendvičima, omletima, supama i čorbama. 

Njena blaga gorčina savršeno se kombinuje sa limunom, belim lukom i maslinovim uljem, stvarajući ukusan i zdrav obrok. Potočarka može biti i sastojak domaćeg pesta koji možete koristiti kao preliv za testenine ili grilovano povrće. S obzirom na njenu dostupnost i lakoću pripreme, zaslužuje mesto na vašem tanjiru tokom cele godine.

Kako pravilno čuvati? 

Nakon branja ili kupovine, važno je pravilno skladištiti potočarku kako bi se sačuvala njena svežina i nutritivne vrednosti. Najbolje je biljku uviti u vlažnu krpu ili papir i čuvati u frižideru, u delu predviđenom za povrće. Na ovaj način može ostati sveža i do pet dana. Pre upotrebe, operite je pod mlazom hladne vode kako biste uklonili eventualne nečistoće. 

Ako želite da je koristite duže, možete je kratko blanširati i zamrznuti u hermetički zatvorenim posudama. Tako ćete uvek imati pri ruci ovu dragocenu biljku tokom cele godine. Pazite da potočarku ne izlažete visokim temperaturama tokom obrade, jer prekomerno kuvanje može smanjiti sadržaj vitamina C i drugih korisnih sastojaka.

Najčešće greške pri korišćenju koje treba izbegavati

Iako je biljka potočarka izuzetno korisna, postoje određene greške koje mogu umanjiti njene benefite. Prva česta greška je branje potočarke sa neproverenih i zagađenih lokacija, što može dovesti do unosa štetnih materija u organizam. Uvek birajte provereno čiste izvore. Druga greška je preterana konzumacija. Iako je potočarka bogata hranljivim sastojcima, preporučuje se umerenost, jedna do dve šake dnevno su sasvim dovoljne za postizanje pozitivnih efekata. Prekomerna upotreba može opteretiti bubrege zbog visokog sadržaja oksalata. Treća greška odnosi se na predugo kuvanje biljke. Termička obrada treba biti minimalna ako želite da sačuvate sve prednosti koje biljka nudi. Najbolje je konzumirati je svežu ili blago obarenu.

Ne propustite priliku da priroda bude vaš vodič ka boljem zdravlju, potočarka je mali, ali moćan korak u pravom smeru.


Preporučeni proizvodi

Sok cvekla 0,75 Artfood

Sok od cvekle 100% prirodni, hladno cedj...

Ulje ricinusovo 50ml Gala

Ricinusovo ulje se dobija od semena ove ...

Glicerin 50ml GALA

Glicerin biljnog porekla, farmaceutskog ...

Šampon LAVANDA suva kosa 270ml

Ovaj sampon se sastoji skljucivo od prir...

Kurkuma 100g

Kurkuma je nezamenjiv sastojak indijske ...


Pogledaje još

Miso beli 250 g

Beli miso je ukusna fermentisana pasta o...

Rogač u prahu BIO 200g

Rogač je mahuna slatkastog ukusa koja ra...

Surutka u prahu 250g

Surutka u prahu je proizvod vrhunskog kv...

Peruanska čarobna maka u kapsulama - 150 kom.

Peruanska čarobna maka vraća celokupan o...

Ulje laneno 0.25l staklo

Laneno ulje je hladno presovano biljno u...


Komentari

Vaše ime i prezime*
Vaš email*
Vaš komentar*


Srodni tekstovi:


Tajni sastojci mediteranske ishrane: Maslinovo ulje

Maslinovo ulje se najviše koristi na Mediteranu i smatra se osnovom zdrave ishrane koja se ba...

Detaljnije

Šta (ne) treba jesti pre spavanja?

Nemiran i rastrzan san, teški snovi ili nesanica, česti su problemi spavanja koje uzrokuju lo...

Detaljnije

Kvalitetna sportska oprema će vas podstaći da se vratite treningu

Sportska oprema bi trebalo da se nalazi u svačijem plakaru.  U današnje vreme, kada smo svi pre...

Detaljnije

Laringitis - šta je, kako se manifestuje i kako se leči

Većina ljudi se verovatno minimum jednom u životu susrela sa laringitisom. Laringitis se pre svega j...

Detaljnije
Copyright © 2018 Zdravisimo. All rights reserved.
Izrada sajta by GlobalWebmasters, SEO by WBS