Ricinusovo ulje i njegov značaj u prirodnoj medicini
Saveti
Biljka ricinus je jednogodišnja (a ponegde i dvogodišnja, u zavisnosti od klime i uslova) biljka koja je poreklom iz tropskih krajeva. Za uzgajanje ricinusa potrebno je dosta sunca, svetlosti, vlage i toplote pa uz takve povoljne uslove može da naraste i do par metara u visinu. Vrlo je atraktivna sa svojim zvezdastim velikim listovima koji u nekom momentu poprime crvenu boju. Cveta sitnim belim cvetovima okupljenim na jednoj cvasti gde se kasnije formira seme. Vrlo je egzotična i atarktivna biljka pa se u vrtovima koristi kao ukras.
Ricinus je skriveno semenica, što znači da je seme biljke obloženo tvrdom opnom koja se u periodu pune zrelosti otvara i oslobađa srednje krupno, šareno seme nalik na pitomi kesten.
Ova biljka je vekovima poznata po svojoj lekovitosti, ali i po tome što je vrlo otrovna. Verovatno se pitate kako je moguće da je u isto vreme lekovita i otrovna?! Suština je upravo u njenim semenkama i ulju. Ulje ricinusa se pravi na specijalna način, hladnim ceđenjem, a kasnije se dodatnim obradama, između ostalog i termičkom, ulje oslobađa od otrova ricina i na taj način dobijamo izuzetno lekovito, hranljivo i korisno ulje koje se već milenijumima koristi kao lek za mnoga oboljenja.
Istorija pominje ricinus i ulje ricinusa još iz vremena starih Egipćana kada je korišćena za osvetljenje i kao melem. Pominje se u antičkoj Grčkoj i starom Rimu. Oduvek je korišćena kao lekovita biljka za lečenje kožnih oboljenja, rana zadobijenih u ratovima, kao laksativ i u slučaju drugih oboljenja creva, što znači, da su i naši preci vrlo dobro znali za njegove blagodeti, ali su i bili vešti u pravljenju ulja i eliminisanju otrova iz njega.
Ricinusovo ulje – nutritivna svojstva i sastav
Već smo napomenuli da je ricinusovo ulje vrlo lekovito i da pomaže kod niza zdravstvenih problema. Međutim, kako je u isto vreme i vrlo otrovna biljka, neophodna je adekvatna prerada kako bi se elimisao otrov iz njega i kako bi se mogao koristiti u ljudskoj upotrebi.
Ulje se dobija hladnim ceđenjem semenki ricinusa a ricinin, otrovni alkaloid, koji se nalazi u njegovom ulju, izdvaja se termičkom obradom, kuvanjem i isparavanjem. Zbog toga ricinusovo ulje nemojte pokušavati da proizvodite sami kod kuće, kupite provereno ricinusovo ulje u biljnim apotekama i prodavnicama zdrave hrane i možete ga slobodno koristiti kod niza zdravstvenih tegoba.
Što se tiče nutritivnog sastava, ricinusovo ulje sadrži oko 50 posto ulja, 20 posto belančevina, vodu, kiselinu, alkaloid ricinin i albumin ricin zbog čega je ovo ulje i otrovno.
Ricinusovo ulje je bezbojno ili svetlo žute boje, blagog, otužnog mirisa i ukusa, tečno i vrlo masno. Na temperaturama ispod 0 stepeni celzijusa je održivo, ali očvrsne pa se dobije pihtijasta masa koja ima ista svojstva kao i kada je u tečnom stanju.
U medicini se koristi za lečenje i kao pomoćno sredstvo kod mnogih oboljenja, a najpoznatije je njegovo purgativno svojstvo, da se koristi kao laksativ i deluje vrlo brzo već posle par sati od njegovog konzumiranja.
Kao purgativ može se koristiti bezbedno jer ne izaziva grčeve u abdomenu, ali se ne preporučuje trudnicama. Njegova primena je vrlo široka. Može se koristiti oralno, zatim kao oblog, nanošenjem i utrljavanjem u kožu ili kosu, sam ili u kombinaciji sa drugim prirodnim lekovima kao što je soda bikarbona ili vitamin C.
Ricinusovo ulje našlo je primenu, pored medicine, i u kozmetologiji u proizvodnji sredstava za rast kose, noktiju, brade, koristi se u proizvodnji krema za lice, losiona za telo i kosu itd.
Lekovita svojstva ricinusovog ulja
Ricinusovo ulje možete koristiti kod niza zdravstvenih tegoba, a njegove blagodati pored toga što su poznate od davnina, zabeležene su u mnogim medicinskim časopisima i publikacijama. Za njegova lekovita svojstva najzaslužnija je ricinolna kiselina.
Ulje ricinusa može se koristiti oralno, ali i kao ulje za masažu ili kao oblog. Od davnina u narodu poznat kao odličan laksativ, ricinusovo ulje se uzima obično uveče pred spavanje ali ne previše i predugo. Svakako ga je neophodno koristiti po savetu farmaceuta u propisanim dozama.
Prirodna medicina ricinusovo ulje preporučuje za oboljenja čije lečenje nije naišlo na željene rezultate pri korišćenju klasičnih ustaljenih medicinskih tretmana.
Preporučujemo:
Kao sredstvo za masažu ima izuzetno širok spektar dejstva. Koristi se kod reume, spondiloze, išijalgije, gihta, sportskih povreda, okoštavanja, slabe pokretljivosti zglobova, bolova u zglobovima i kostima.
U kozmetici ricinusovo ulje se pokazalo ako odlično sredstvo za regeneraciju kože, kose i noktiju. Koristi se u proizvodnji šampona, sredstava za rast kose, krema za kožu lica i tela. Otklanja bore jer podstiče proizvodnju kolagena i elastina. Usporava starenje, hidrira i čisti kožu, osvežava umornu kožu, otklanja podočnjake i promene na koži poput raznih vsrta ekcema.
Kada je kosa u pitanju ricinusovo ulje odlično tretira problem krte, ispucale i suve kose. Sprečava gubitak kose, potpomaže rast nove kose i vraća elastičnost i sjaj. Pored toga što podstiče rast kose, utiče i na rast obrva, trepavica, brade i noktiju. Preporučuje se redovno utrljavanje ricinusovog ulja kod ljudi koji imaju krte, tanke i problematične nokte.
Širok je spektar dejstva ricinusovog ulja na zdravlje čoveka. Možete ga koristiti gotovo kod svih oboljenja kao pomoćno sredstvo, a često rešava problem koje nije mogla da reši zvanična medicina. Može se koristiti u sledećim situacijama (naravno, uz prethodno savetovanje sa lekarom ili farmaceutom):
- Kod alergije, uzimajte oralno par kapi ricinusovog ulja u periodu trajanja alergije.
- Bolni zglobovi i sportske povrede uspešno se leče oblozima od ricinusovog ulja.
- Posekotine, rane i masnice, kao i stari ožiljci takođe mogu biti uspešno izlečeni korišćenjem ricinusovog ulja.
- Promene na koži, bore, pege od sunca, izgorela koža od sunca, ekcemi različite etiologije itd…
- Tretirajte ubode insekata nanošenjem ricinusovog ulja na mesto uboda.
- Gljivice na noktima i stopalima takođe tretirajte ricinusovim uljem.
- Bolovi u stomaku mogu se rešiti oblogama od ovog ulja.
- Promene na koži poput benignih mladeža mogu se mazati uljem ricinusa.
- Bolovi u lumbalnom delu kičme popustiće uz pomoć obloga od ricinusovog ulja.
Obloge od ricinusovog ulja
Oblozi od ricinusovog ulja koriste se kod bolova u leđima, bubrezima, jajnicima, oteklim zglobovima, kod povreda lokomotornog sistema, glavobolje, bolovima u vratu, kukovima, stomaku itd. U principu, bilo koje mesto na telu gde je moguće prisloniti oblog od ricinusovog ulja možete tretirati na ovaj način i rezultati neće izostati.
Oblozi se stavljaju tako što se nakapa ulje na gazu, gaza se prisloni na obolelo mesto a preko toga se stavi najlonska folija i dobro se utopli. Tako pripremljen oblog drzati tridesetak minuta. Po potrebi ga možete ponavljati i do mesec dana u kontinuitetu. Pripremljen oblog nemojte bacati, svaki sledeći put samo malo dodajte svežeg ulja i vratite ga na obolelo mesto.
Ovakve obloge od ulja ricinusa koriste se u kombinaciji sa sodom bikarbonom. Dodavanjem sode bikarbone u ricinusovo ulje dobijate jedinstvenu lekovitu oblogu.

Komentari
Srodni tekstovi:
Šta su plodni dani i kako se računaju?
Menstrualni ciklus može se podeliti u dva dela: onaj deo koji prethodi ovulaciji i deo ciklusa nakon...
DetaljnijeŠta su proteini i u kojoj hrani ih najviše ima?
Proteini ili belančevine su gradivni elementi neophodni za rast i regeneraciju svih živih ćelija. Vi...
DetaljnijeKako se rešiti zatvora (opstipacije) na prirodan način
Zatvor stolice (opstipacija) predstavlja stanje u kome osoba ima neugodno ili retko pražnjenje creva...
DetaljnijeJečmena voda pomaže kod upale grla
Ječam zauzima četvrto mesto u proizvodnji žitarica u svetu. Jedna je od najstarijih žitarica u Evrop...
Detaljnije