Hranljiva vrednost amaranta
Amarant ili štir je biljka koja ima skoro sva svojstva žitarice pa spada u autohtone vrste. Ne sadrži gluten i koristi se na sličan način kao i pirinač. Postoji više vrsta amaranta od kojih je najpoznatiji crveni.
Koristi se kao mlada lisnata biljka, kao celo zrno i kao mleveno brašno. Jedinstvena je po tome što su njene nutririvne materije smeštene u unutrašnjosti zrna, a ne u ljuski kao kod ostali žitarica.
Ne sadrži gluten. Zrno štira je sitno (malo manje od semena slačice), sjajno crne boje i izuzetno otporno na vlagu. Veoma je plodna (1 biljka može imati do 100000 semenki, pa i više). Zrna imaju veliku nutritivnu vrednost, nisko su kalorična i izuzetno zdrava. 100 g zrna ima 386 kcal. Semenke sadrže visoko vredne proteine 12-18% (nadmašuje sve ostale žitarice po količini i kvalitetu). Sadrži esencijalne aminokiseline lizin, metionin i cistein. Lizin podstiče vezivno tkivo da bude jako. Sadrži 5-9% masti, od kojih 77% čine nezasićene masne kiseline (među kojima dominira linolna kiselina). Ugljeni hidrati u zrnu su uglavnom u obliku skroba i malo šećera. Od minerala sadrži: sumpor, magnezijum, gvožđe i kalcijum (koji često nedostaju u ishrani žena), zatim kalijuma, cinka, fosfora, bakra i selena (za zaštitu imuniteta) i male količine natrijuma. Porcija obarenog zrna štira od 60 g sadrži 80% preporučene dnevne doze kalcijuma. Od vitamina sadrži: A, kompleks B vitamina (B1, B2, B3) i E, kao i sluzaste materije. Zrno je značajan izvor prehrambenih vlakana (gotovo tri puta više nego u pšenici) i fitosterola (biljni spojevi koji smanjuju nivo holesterola u krvi). Koristi se celo sveže ili osušeno zrno, samleveno u brašno, u vidu finog brašna i krupice (krupno mleveno brašno). Od celog zrna se pripremaju različita jela i kokice. Od brašna se priprema hleb, kolači, testenina i palačinke. Obavezno se meša s brašnom drugih žitarica.
Od kuvanih i prženih semenki mogu se pripremati ukusna slana ili slatka jela.
Kuvao zrno može se dodati slatkim kašama, juhama ili salatama. Po ukusu podseća na proso. Suvo zrno se može ispeći na malo ulja, da se dobiju pržene kokice (slične kukuruznim kokicama). Može se dodati i drugim žitaricama, kojima poboljšava ukus.
Preporučujemo:
Zrna imaju veliku nutritivnu vrednost i izvor su prehrambenih vlakana i fitosterola koji smanjuju nivo holesterola u krvi. Zrno je niskokalorično (100 ga zrna ima 386 kcal) i koristi se kao sveže ili osušeno i samleveno u vidu brašna. Obično se meša i sa drugim brašnom jer im poboljšava ukus.
Pomaže i u sprečavanju niza hroničnih oboljenja kao što su dijabetes, rak, moždani udar i srčane tegobe.
- jača nervni sistem i mozak
- pomaže kod infekcija
- daje snagu
Savet: Posebno se preporučuje trudnicama i maloj deci jer je bogat izvor belančevina i kalcijuma. Pogodan je i u vegetarijanskoj ishrani ili za vreme posta.
Evo primera vrlo ukusnog jela sa amarantom:
Potrebno je:
200 grama amaranta,
4 dl vode,
1 glavica crnog luka,
150 gr feta sira ili biljnog sira
kašika sitno seckanog peršuna,
malo maslaca,
2 lista svežeg bosiljka,
prstohvat bibera, kurkume i kašika mlevenog semena lana.
Način pripreme:
Vodu i maslac stavite na jaku vatru dok ne prokuvaju. Potom smanjite temperaturu i ubacite seme amaranta, sitno seckan peršun, malo bibera i kurkumu. Ova smesa treba se kuvati sve dok tečnost ne ispari, odnosno gotova je kad amarant omekša.
Sklonite sa ringle i ostavite sa strane neka se masa malo ohladi. Za to vreme pripremite luk, iseckajte ga na sitne kockice i propržite kratko na ulju. Potom ga sjedinite sa smesom u šerpi i uz mešanje ubacujte feta sir (ili biljni sir) i mleveni lan. Jelo servirajte odmah kad je mlako.
Kokice od amaranta
Na isti način kao što se spremaju klasične kokice od kukuruza, mogu se spremiti i kokice amaranta. Vrlo su ukusna "grickalica" i jako su pogodne za dekorisanje slanih i slatkig jela.
Amarant se može kupiti u sledećim prodavnicama zdrave hrane:
Komentari
Srodni tekstovi:
Dve banane dnevno regulišu krvni pritisak
Banane, kao jeftinija i zdravija alternativa lekovima, pomažu u kontroli visokog krvnog pritiska. Na...
DetaljnijeČuvarkuća i med prirodni lek za sve ciste
Biljka čuvarkuća potiče sa evropskog tla. Veoma je rasprostranjena, tako da je možete videti da rast...
DetaljnijeTradicionalna kineska medicina: Pravilna ishrana za dugovečnost
Prema načelima tradicionalne kineske medicine, čovek bi trebalo da odlazi na spavanje pre ponoći, od...
DetaljnijeBruksizam (škrgutanje zubima) – simptomi i lečenje
O bruksizmu kao parafunkcionalnom poremećaju i danas se relativno malo zna. To je jedna od parafunkc...
Detaljnije