Kozje mleko je najbolji saveznik na putu do zdravog organizma
Saveti Zdravlje
Kozje mleko je veoma zdrava namirnica, blagotovornog uticaja na organizam, sa čime ćemo imati prilike da se bolje upoznamo, ali je pre toga bitno izneti nekoliko napomena. Za početak podsećamo da se ni jedna namirnica ne može samostalno tetirati kao sredstvo za preventivu ili kao lek, bez obzira na to koliko je ona zaista preporučljiva za ljudsku ishranu, već mora biti deo šire slike, celokupne ishrane, navika i stila života. Jednako važno je i to da se skoro svi stručnjaci na polju nutritivne nauke slažu da sa velikom dozom opreznosti treba isticati benefite konzumacije pojedninačnih namirnica i da svako od nas ima individualne nutritivne potrebe. Drugim rečima, kozje mleko nam može pomoći da ojačamo imunitet ili, na primer, ubrzamo metabolizam, ali ono nije čarobni napitak i to ne može da uradi samo.
Šta sadrži i zašto je korisno piti kozje mleko
Ljudi sa razlogom piju kozje melko od davnina, jer su u veoma ranim periodima razvoja civilizacije uočeni njegovi benefiti po organizam, da će uz kozje mleko zdravlje biti bolje, a životni vek nešto duži i kvalitetniji. Još je Hipokrat, koga smatramo ocem medicine, tvrdio da je ovaj napitak jedno od najboljih sredstava u lečenju obolelih od tuberkuloze, dok ga je njegov persijski kolega, naučnik Avicena, preporučivao kao terapiju koja pomaže u sprečavanju demencije. Postoji i nekoliko istorijskih izvora, prema kojima se Kleopatra, kraljica Egipta, koja je bila čuvena po svojoj lepoti, kako bi svoju kožu održala blistavom, mekom i glatkom, periodično kupala u kozjem mleku toko čitavog života.
Većina nas je još od malih nogu uglavnom naviknuta na kravlje mleko i proizvode koji se od njega dobijaju, i iako ono jeste hranljivo i odlično izblansirano kao namirnica, po kom god kriterijumu da ih uporedimo, kozje će biti u prednosti. Negativna iskustva sa kozijim mlekom su uglavnom vezana za specifičan miris i nešto drugačiji ukus, koji jednostavno nisu po nečijem ukusu, a dobro je poznato da se o ukusima ne treba raspravljati.
Za početak, mogu ga piti i osobe koje su netolerantne na laktozu, jer je za razliku od kravljeg, u kozjem mleku ovaj mlečni šećer zastupljen u daleko manjim količinama. Osobe koje su alergične na kazein iz kravljeg mleka mogu da bez bojazni konzumiraju kozje mleko, jer ono sadrži isključivo kazein A2, koji se mnogo brže i lakše vari, pa nema opasnosti da dođe do gastrointestinalnih problema, Kronove bolesti, kolitisa, sindroma iritabilnog creva, ekcema ili akni na koži.
Kozje mleko je jedan od najprirodnijih i najzdravijih načina da u svoj organizam unesemo lekovite sastojke poput minerala i vitamina. Razlog što su, kada je u pitanju kozje mleko, iskustva u velikoj većini slučajeva pozitivna je što je ono bogato kalcijumom, fosforom, kalijumom i magnezijumom.
Pored tog sadrži i vitamine A i B2, vitamin C i ono što je bitno svima nama koji ne boravimo dovoljno na sunčevoj svetlosti, jedan od esencijalnih vitamina čiji je unos posebno bitan u zimskom periodu, vitamin D. Svakako ne treba zaboraviti ni fluor, kojim je ono izuzetno bogato i koji predstavlja glavni razlogo zbog kog se preporučuje da se pije kozje mleko za pluća. Fluor je veoma snažan antiseptik, on podstiče i pospešuje funkciju belih krvnih zrnaca, pa je preporučljivo da ga konzumirju oni koji imaju probleme sa astmom ili boluju od bronhitisa. Redovnim unosom od 150 do 200 ml svake večeri pred spavanje, kako ne bi dolazilo do spazma bronhija, moguće je vrlo brzo suzbiti bronhitis, smiriti kašalj i sniziti telesnu temperaturu. Kozje mleko osim svega pomenutog, a moguće sadrži i 35 odsto esencijalnih masnih kiselina. Poređenja radi, obično kravlje mleko sadrži samo 17 odsto , što govori dovoljo u prilog kozjeg.
Kada, koliko i kako se pije kozje mleko
Sada kada smo ustanovili ili se preslišali koliko je korisno piti kozje mleko, došlo je vreme da se pozabavimo i time na koji način je najbolje unositi ga u organizam. Jedan od prvih dilema sa kojom se suočavam da li je preporučljivo kozje mleko kuvati ili ne. Što se tiče domaćeg mleka, iako je činjenica da ga je najbolje i najkorisnije piti sirovog, kada sadrži sve one korisne sastojke, to možemo raditi isključivo tokom prvog, eventualno drugog dana nakon muže, dok bismo ga posle toga već morali prokuvati. Mleko koje za prodaju proizvodi i pakuje mlekarska industrija se obrađuje posebnom tehnikom koja uključuje kombinaciju visokih temperatura i niskog pritiska, čime se izbegava razgrađivanje važnih sastojaka, a ono postaje sterilno.
Postoji još jedna dilema kada je u pitanju kozje mleko, koliko piti dnevno. Iako mišljenja jesu podeljena između onih koji vole da ga piju i jednostavno uživaju u tome, i onih koji žele da istaknu njegovo pozitivno dejstvo po organizam kada se adekvatno dozira, nakon pažljivog razmatranja i istraživanja došli smo do zaključaka koji se najbolje može opisati onom rečenicom koju smo često slušali kao deca – šolju mleka pa u krevet. Jedna šolja na dnevnom nivou je potpuno dovoljna da pomogne očuvanju i unapređenju imunog sistema, unosu korisnih i hranjljivih sastojaka, kao i zaštiti od različitih bolesti. Nuspojave do kojih može doći u slučaju da smo neumereni i popijemo više nego što nam je potrebno su više neprijatne nego što su štetne po zdravlje i uglavnom se svode na pojavu dijareje i, u ekstremnim slučajevima, povraćanje.
Od svih pitanja koje se tiču ispijanja kozjeg mleka, najlakše je dati odgovoriti na ono kako se pije kozje mleko, a on glasi – sa uživanjem. Specifični ukus i miris nastaju zbog slobodnih masnih kiselina, ali mogu ostati diskretni ili samo blago naglašeni ukoliko se vodi računa o svim koracima od muže do pakovanja, održavanju visokog higijenskog nivoa, izbegavanju temperaturnih oscilacija, kao i o tome da ono bude pravilno obrađeno, čime se osigurava da masne kiseline budu u što većoj meri vezane u gliceridima.
Poželjno je uključiti kozje mleko u ishranu ukoliko želimo da smršamo, jer ga telo jako dobro apsorbuje, pa neće doprineti stvaranju masnih naslaga, ili preventivno zbog krhosti kostiju ili nakon preloma, jer može pomoći proces oporavka zahvaljujući kalcijumu i vitaminu D. Takođe je veoma korisno tokom trudnoće, tokom oporavka posle lečenja karcinoma; kao i osobama koje boluju od gastritisa ili su sklone alergijama.
Komentari
Srodni tekstovi:
Kamen u bubregu - lečenje čajevima
Kamen u bubregu predstavlja veoma teško zdravstveno stanje. Zbog njega se javljaju neizd...
DetaljnijeSirovo ili kuvano povrće?
Uravnotežena ishrana sadrži sirovo i kuvano povrće. Važno je da ih na pravi način kombinujemo, i da ...
DetaljnijeKokos u službi nege lica
Aromatičan, nutritivno vredan, kokos je nezaobilazan deo prirodne kozmetike lica. Umiruje nadraženu ...
DetaljnijePivski kvasac ublažava stres i povećava nivo energije
Pivski kvasac se zbog svog lekovitog dejstva, pored primarne funkcije u proizvodnji piva, koristi i ...
Detaljnije