Saveti za ljubitelje čaja
Saveti
Imunitet nije uvek dovoljno jak da se bori protiv svih vrsta bolesti. Prirodno jačanje imunološkog sistema podrazumeva konzumiranje raznih biljnih čajeva. U hladnim danima čaj je odličan i kao niskokaloričan napitak. Konzumira se sa mlekom, medom ili nezaslađen.
Biljni čaj se dobija kuvanjem listova ili pupoljaka biljke. Veruje se da su prvi redovni konzumenti čaja bili budistički monasi, koji su ga koristili kao deo meditacije koja pospešuje telesnu energiju i održava duševni mir. Čaj po svim saznanjima vodi poreklo iz Azije i tamo daje oko 90% svetske proizvodnje.
Biljke koje koristimo za čaj su jako različite po svom nutritivnom sastavu i po načinu primene. Obično sadrže polifenole, vrstu antioksidanta za koju se tvrdi da štiti ćelije od oštećenja koje dalje izaziva teška oboljenja poput raka.
Pozitivni uticaji čaja na sveukupno zdravlje
Redovno ispijanje čaja smanjuje rizik od Parkinsonove bolesti i raka jajnika, debelog creva i prostate. Crni čaj se posebno smatra efikasnim u prevenciji raka želuca, a pomaže i u borbi protiv dijabetesa.
Ispijanje čaja smanjuje trigliceride i holesterol, kao i mogučnost kardiovaskilarnih oboljenja. Neki biljni čajevi poput nane, kamilice ili lavande odlično rešavaju anksioznost, podižu raspoloženje i oslobađaju od stresa.
Preporučujemo:
Prirodni biljni čajevi pomažu i u lečenju alergija, astme i ekcema, a na vama je da se upoznate sa dejstvom određenih biljaka i da ih na pravi način upotrebite kako bi poboljšali kvalitet života.
- iako se sve više konzumiraju, čajevi iz filter kesica su slabijeg ukusa i kvaliteta
- mleko se uglavnom dodaje crnom čaju kako bi ublažilo njegovu kiselost. Ipak, mleko poništava delovanje antioksidanasa pa se ne preporučuje
- čaj može da se pije tokom cele godine: ujutro, u podne ili uveče
- zeleni čaj se preporučuje posle obroka, jer ubrzava metabolizam i pospešuje probavu
- način dnevnog doziranja zavisi od jačine čaja i svrhe njegove upotrebe. U svakom slučaju se ne preporučuju velike količine
- čaj, kao i kafa, ostavlja mrlje na zubima
Savet: Prirodnu belinu zuba možete povratiti uz pomoć par kapi limunovog soka koje treba dodati zubnoj pasti. Izbeljivanje zuba možete postići i upotrebom limunove kore koja ćisti naslage od kamenca i izbeljuje njihovu površinu. Ovaj savet primenjujte najviše jednom mesečno.
Komentari
Srodni tekstovi:
Makrobiotički doručak: Miso supa
Miso supa je tradicionalna japanska supa koja je sastavni deo makrobiotičkog jelovnika. Pravi se jed...
DetaljnijeKila - vrste, uzroci, simptomi, lečenje
Od uzrasta malog deteta pa do osobe u poznim godinama može se čuti o tegobama koje su prouzrokovane ...
DetaljnijeGiht - prirodno lečenje (ishrana)
Giht predstavlja vrstu artritisa, uzrokuje jake bolove u zglobovima, posebno u predelu stopala. Osob...
DetaljnijeKako odabrati adekvatne majice za trening?
Fizički izgled je usko povezan sa zdravljem i vitalnosti kompletnog organizma, a kao bitan psiholo&s...
Detaljnije