Štetni efekti prekomernog unosa soli
Ishrana Principi zdrave ishrane Principi zdrave ishrane
Umerena upotreba soli doprinosi pravilnom funkcionisanju organizma. So popravlja ukus hrani i odličan je izvor joda, minerala važnog za normalan rad štitaste žlezde. Preslana hrana sa druge strane goji i podiže krvni pritisak. Količina do 5 g (1 kašičica) dnevno je količina soli koja je preporučena kao dovoljna za odraslog čoveka.
Kuhinjska so ili natrijum-hlorid je jedno od najrasprostranjenijih jedinjenja u prirodi koje čovek u ishrani koristi kao začin ili kao sredstvo koje utiče na kvalitet spremljenog jela. Kuhinjska so je glavni izvor natrijuma koji ima ključnu ulogu u mnogim fiziološkim procesima poput održavanja krvnog pritiska i održavanja nervnog sistema. Ipak, prekomerna upotreba soli izaziva i pojavu mnogih oboljenja.
Visok krvni pritisak
So reguliše održavanje ravnoteže nivoa tečnosti u organizmu i njen nedostatak dovodi do funkcionalnih poremećaja mišića a ponekad i do oštećenja nervnog sistema. Unos soli je u direktnoj vezi i sa krvnim pritiskom, pa preterani unos može dovesti do hipertenzije koja dalje izaziva srčani ili moždani udar.
Gojaznost
Prekomerni unos soli utiče i na gojaznost jer nakuplja vodu u organizmu i povećava telesnu težinu. Najviše soli unosimo konzumiranjem brze hrane, mesnih prerađevina, umaka ili konzervisanih namirnica.
Preporučujemo:
Štitna žlezda
Pravilan rad štitne žlezde zavisi od joda koji se unosi hranom ili vodom. Kako bi se sprečile posledice nedostatka joda u organizmu, od 1953. godine se u našoj zemlji vrši jodiranje kuhinjske soli. Dnevne potrebe za jodom podmiruju oko 2 kafene kašičice ove soli i na taj način rad štitne žlezde drže pod kontrolom. Preporuka je da se so dodaje tek nakon kuvanja hrane, gubitak joda kuvanjem može iznositi i preko 50%.
Višak soli negativno deluje na organizam i njegov unos treba svesti na minimalnu meru ili početi sa korišćenjem dijetalne soli. Izbor zdravih soli poput integralne morske, kalijumove, rafinisane ili cvetne je sve veći, a njihovo korišćenje umesto kuhinjske smanjuje rizik od karcinoma želuca, pomaže u boljem radu bubrega i ima terapeutsko dejstvo.
Savet: Celerova so je jedna od alternativa koja se upotrebljava u dijetalnoj ishrani i koja jelima daje prijatnu aromu. Sadrži 40% celera, a ostalih 60% je jodirana morska so. Dobra je kao duaretik i stimuliše varenje.
Komentari
Srodni tekstovi:
Matični mleč - pomoć u lečenju
Proizvodi od meda, uključujući i sam med, spadaju u najlekovitije prirodne preparate nastale kao gla...
DetaljnijeStevija - primena i blagotvornost ove biljke
Stevija (lat. Stevia rebaudiana) je mediteranska, lisnata, žbunasta biljka koja raste kao ...
DetaljnijeRešite se neprijatnog zadaha prirodnim putem
Neprijatan zadah je daleko od uobičajene pojave. Velika zastupljenost u ljudskoj populaciji, na žalo...
DetaljnijeOdakle potiču toksini?
Ukoliko redovno pratite objave na našem sajtu, mogli ste primetiti da često objavljujemo tekstove za...
Detaljnije