Tradicionalna kineska medicina: Pravilna ishrana za dugovečnost


Zdravlje Zdrav životni stil

Prema načelima tradicionalne kineske medicine, čovek bi trebalo da odlazi na spavanje pre ponoći, odmara onoliko koliko radi i hrani se balansirano, namirnicama koje sezonski dolaze i potiču sa podneblja na kojem živi…


Tradicionalna kineska medicina ima holistički pristup, što znači da se osobama obraća pojedinačno – ne generalizuje problem, jeftina je i, u izvesnom smislu, lakša od zapadne medicine, budući da služi kao ’preventivni pravilnik’ o svakodnevnom ritualu negovanja duha i tela. Tradicionalni oblici lečenja drevne kineske civilazacije i dalje važe za alternativni pristup, iako je od strane Svetske zdravstvene organizacije zvanično priznata kao grana medicine.

Pisac i urednik Mika Ono u svojoj knjizi „Ancient Wisdom, Modern Kitchen: Recipes from the East for Health, Healing and Long Life“, pisala je o drevnoj kineskoj medicini, u saradnji sa stručnjacima iz ove oblasti.

Ovo je pet jednostavnih saveta o ishrani o kojoj je pisala Mika Ono:

Lepota je u balansiranoj ishrani

Na Zapadu je ’normalno’ eliminisati određenu grupu namirnica, naročito masti i ugljene hidrate, ili održavati svoju ishranu na svega nekoliko istih stvari. Još gora situacija nastaje kada su te jednolične stvari – brza hrana, ili samo meso, uz izbegavanje povrća i voća punih vitamina i minerala. Tradicionalna kineska medicina se zalaže za raznovrsnu ishranu, jer nijedna namirnica nije ’štetna’ po vaše zdravlje ili figuru, ali je treba konzumirati u optimalnoj meri. Jedna kineska poslovica glasi: ’Kiselo, slatko, gorko, ljuto – sve mora da se proba’. Hrana se, između ostalog, koristi da uspostavi ravnotežu između pojedinca i njegovih/njenih prirodnih ciklusa, kao i segmenata životnog okruženja. Vodite računa i da konzumirate određene namirnice ’kad im je vreme’, odnosno sezona, te kada su sveže i neprerađene.

Vodite računa o temperaturi hrane

Radi poboljšanja ravnoteže celog organizma, tradicionalna kineska medicina savetuje da oni koji imaju tendenciju da jedu hladnu hranu i pikantne začine – tu naviku zamene konzumacijom toplih namirnica i blažih dodataka jelu. Ovo se ne odnosi samo na ’fizičku temperaturu’ hrane, već i na njeno dejstvo na organizam (na primer, kapi znoja koje cure dok jedete kari, navodi Oko). Na toplijem kraju spektra hrane nalaze se: đumbir, čili papričice, cimet, kurkuma, oraščići, praziluk i orasi. Tople namirnice su naročito pogodne tokom zime. Slično tome, ljudima koji imaju tendenciju da jedu vruću hranu ili rade i borave u jako toplom okruženju, savetuje se da konzumiraju hranu koja ’pripada hladnijem kraju’ spektra, a to su: hladna nana, citrusi, tofu, mleko, zelena salata, celer, krastavac i paradajz.

Šarenilo na trpezi

Nevezano za slatke i slane šarene spacijelitete čije su boje dobijene veštačkim putem, u svetu prirodnih namirnica, Tradicionalna kineska medicina uči ljude kako da konzumiraju hranu raznih boja: ljubičasta – patlidžan, crvena – paradajz, zelena – spanać, narandžasta – šargarepa, žuta – limun… Vodeći računa o ovom izobilju ’u bojama duge’, kineska terapija transformiše ono što se na Zapadu često svrstava u dve kategorija: voće i povrće, posmatrajući ih kompleksnije. Naučne studije su povezale fitohemikalije u boji biljnih namirnica sa zdravim efektima. Na primer, crveni paradajz, paprika i lubenica sadrže likopen (povezan sa prevencijom raka), narandžasta i žuta voća kao što su skvoš, šargarepa i kajsija poseduju beta karoten (može da smanji rizik od raka i srčanih bolesti), beli i crni luk sadrže niz sulfida (u borbi protiv bakterija i raka, a za jačanje imunog sistema).

Sirova hrana nije uvek bolja od termički obrađene

Pod pretpostavkom da birate prirodnu, uglavnom organsku hranu, Tradicionalna kineska medicina preporučuje drugačiji pristup u kuhinji. Prema ovom predanju, hladna, sirova hrana poput salata je posebno teško za probavu i treba je jesti umereno. Kuvana hrana se smatra izuzetno korisnom za svakoga ko se zbog neke bolesti oseća slabašno, u trudnoći ili poodmaklom dobu, jer termička obrada može pomoći oslobađanju hranljivih materija i olakšavanju njihove apsorpcije.

Jedite dok niste 70 procenata ’puni’

Istočnoazijska tradicija u svemu naglašava umerenost, te ključ za zdravlje i dugovečnost nije samo u raznim vrstama hrane, već i u količini. Kineska poslovica kaže: ’Za dug život, jedite dok ste 70 odsto’, a sličnu krilaticu imaju i Japanci imaju sličnu maksimu, premda se kod njih broje procenata odnosi na 80. Prejedanje je nepotrebno opterećivanje organizma, naročito digestivnih organa.


Preporučeni proizvodi

Čaj za dijabetičare 100g SRCULENCE

Mešavina biljnog čaja za snižavanje povi...

Sočivo crveno organic 0.5kg

Sočivo je odličan izvor biljnih vlakana ...

Čaga gljiva 90 kaps Zoki s

Deluje antioksidantno, antikancerogeno, ...

Sapun od kozjeg mleka-med Eco

Lekovitost kozjeg mleka je poznata zbog ...

Cimet 100g Malina Impex

Cimet se koristi u jelima od povrća, voć...


Pogledaje još

Glina za kosu Shenemil

Neguje, jača i vraća sjaj kosi. Protiv p...

Galete pirinčane natural 100g

Galete od pirinča punog ukusa i hrskave ...

Kore heljdine Bioheljda

Kore za pitu i gibanicu vrhunskog kvalit...

Ulje bademovo 100ml

Zbog svojih izuzetnih svojstava, bademov...

Bulgur BIO 200g

Bulgur ima visok sadržaj vlakana i fitoh...


Komentari

Vaše ime i prezime*
Vaš email*
Vaš komentar*


Srodni tekstovi:


Kako se dobija ekstrakt lekovitih i aromatičnih biljaka?

Biljni lek je najstariji oblik medicine, i jedan od najboljih. Veliki broj jednostavnih bolesti se e...

Detaljnije

Sve blagodeti biljke matičnjak

Matičnjak (lat. Melissa officinalis) je višegodišnja biljka poznata po svojim mir...

Detaljnije

Riblje ulje - eliksir zdravlja

Riblje ulje predstavlja jedan od najstarijih suplemenata na svetu. Koristili su ga naši stari u vrem...

Detaljnije

Čuvarkuća i med prirodni lek za sve ciste

Biljka čuvarkuća potiče sa evropskog tla. Veoma je rasprostranjena, tako da je možete videti da rast...

Detaljnije
Copyright © 2018 Zdravisimo. All rights reserved.
Izrada sajta by GlobalWebmasters, SEO by WBS