Ishrana za vreme posta
Zdravlje Zdrav životni stil
Osnovno pravilo posta je uzdržavanje i umerenost u svemu, pa i u hrani. Božićni post traje celih 6 nedelja, a neki se opredeljuju i za kraći period od nedelju dana do dve. Za vreme posta se ne jede većina namirnica životinjskog porekla: meso, mleko, mlečne prerađevine i jaja. Riba je dozvoljena, ali u određenim danima. Posna hrana reguliše krvni pritisak i smanjuje nivo masnoća u krvi. Ipak, važno je da to ne radite u cilju izladnjivanja ili bez nadzora lekara, posebno ukoliko imate zdravstvenih problema.
Božićni post podrazumeva ishranu bez mesa, mleka ili jaja. Ulje, vino i riba su dozvoljeni svim danima osim Badnjeg i onog kada se posti na vodi. Osobe koje određenim danima poste na vodi, trebali bi da koriguju svoju ishranu desetak dana pre početka i smanje unos svih namirnica životinjskog porekla. Starije osobe, deca i hronočni bolesnici ne bi trebali da poste bez konsultacija sa lekarom.
Kako bi postili pravilno a zdravo, potrebno je da se pridržavamo nekih osnovnih pravila. Ishrana treba da je što raznovrsnija i bogata mastima biljnog porekla, ugljenim hidratima i belančevinama. Post je prilika da se hranite ukusno, a i u isto vreme oslobodite organizam nagomilanih toksina.
Preporučujemo:
Recepti i izbor namirnica Božićnog posta je veliki. Obratite pažnju da smanjite unos peciva, testenina i krompira koji je karaketerističan posni meni ovog podneblja. Konzumirajte što više mahunarki, voća, povrća i sveže ribe.
Od žitarica preporučujemo kinou koja se može pripremiti kao prilog, ili kao dodatak čorbama i salatama. Umesto mleka i mlečnih proizvoda koristite sojine proizvode ili kokosovo mleko i mleka od koštunjavog voća.
Mahunarke se preporučuju kao odličan izvor proteina, pa se opredelite za pasulj, grašak, boraniju ali i za soju, leblebiju, sočivo. Koštunjavo voće je još jedan odličan izbor.
Pravilo posta glasi da se ne koriste puter i svinjska masta, dok sa margarinom ne treba preterivati. I ne zaboravite, cilj posta je da nahranite dušu a ne samo telo.
Komentari
Srodni tekstovi:
ALERGIJE – kako se boriti protiv njih?
Česta je pojava da tokom nekih godišnjih doba, npr. tokom proleća, mnoge osobe pate od alergi...
DetaljnijeKefir - za šta je dobar i po čemu interesantan
Da, to je ono što liči na jogurt ili kiselo mleko, ali nije niti jogurt niti kiselo mleko i č...
DetaljnijeGroznica na usni - uzroci i kako je ukloniti
Groznica na usni ili herpes na usni (Herpes labialis, herpes febrilis) je posledica virusne infekcij...
DetaljnijeŠta su virusi i kako se prenose?
Medicina je verovatno jedna od najkomplikovanijih nauka i koliko god da su se naučnici godinama i ve...
Detaljnije