Kako savladati prolećni umor?
Iscrpljenost, nedostatak koncentracije, brzo zamaranje i stalna potreba za snom, mogu biti simptomi prolećnog umora. Promena godišnjih doba, posebno prelazak iz zime u proleće, izaziva zdravstvene tegobe, kao i blagu depresiju koja može trajati od nekoliko nedelja do mesec dana. Pravilna ishrana i fizička aktivnost su jedan su od najboljih načina borbe.
Proleće, nakon perioda zime, vreme je prilagođavanja organizma novim vremenskim uslovima. Oscilacije u temperaturi, vazdušnom pritisku i količini padavina utiču na naše fiziološko stanje. Hormonski sistem tela suočava se i sa promenama u ishrani koja podrazumeva prelazak sa kaloričnih i teških jela na namirnice bogate mineralima i vitaminima.
Preporučujemo:
Ishrana
Ishrana koja se preporučuje na početku proleća podrazumeva velike količine povrća i voća. Sezonsko povrće je od izuzetne važnosti zbog bogatstva antioksidantima koji pomažu organizmu da se očisti od nataloženih toksina tokom zime. Unos kalorične i začinjene hrane treba smanjiti na minimum i jesti namirnice poput ribe, mahunarki i orašastih plodova. Za ovaj period posebno je važan i unos vitamina C čiji nedostatak izaziva malaksalost i manjak životne energije. Jedite lagano, raznovrsno i pijte dosta tečnosti, posebno mineralnu vodu i limunadu. Predlog su i sveže ceđeni sokovi.
Fizička aktivnost
Nedostatak fizičke aktivnosti tokom hladnih dana nadoknadite što češćim boravkom u prirodi. Nemojte forsirati organizam, postepeno ga izlažite laganim vizičkim vežbama, posebno vežbama istezanja, šetajte, trčite laganije i vozite bicikl. Vreme koje provodite na svežem vazduhu i na suncu je od izuzetne važnosti jer podstiče proizvodnju vitamina D koji je neophodan za rad mišića i nervni sistem. Odlazite ranije u krevet kako bi obezbedili kvalitetniji san, provetravajte prostorije u stanu i na radnom mestu, i pokušajte da smanjite izloženost stresnim situacijama. Prolećni umor nije bolest ali može ugroziti kvalitet života i ućiniti svakodnevnicu manje funkcionalnom. U slučaju da ovi prolećni simptomi traju duže od mesec dana, potrebno je obratiti se lekaru i proveriti krvnu sliku kako bi se utvrdila tačna dijagnoza.
Napomena: Promena godišnjih doba posebno utiče na osobe sa povišenim krvnim pritiskom i srčanim tegobama, pa im se preporučuje dodatni oprez i redovna lekarska kontrola.
Komentari
Srodni tekstovi:
Insulinska rezistencija - ishrana i prevencija
Žlezdani organ koji je smešten iza želuca u narodu je poznat kao gušterača, a u medici...
DetaljnijeSusam i susamovo ulje kao lek
Semenke susama su jedan od najkorisnijih dodataka u ishrani, a susamovo ulje je jedno od najkvakitet...
DetaljnijeZnačaj fizičkog vaspitanja u školi
Fizičko vaspitanje je bitna komponenta vaspitnog procesa koja doprinosi razvoju čoveka u celini kroz...
DetaljnijeVELIKI KAŠALJ - Sve što treba da znate!
Veliki kašalj može se opisati kao dubok i prodoran kašalj koji obično traje duže i pra...
Detaljnije