Upotreba kafe
Kafa je tropska biljka koja teritoriju Afrike smatra svojom domovinom, a danas se zbog svoje popularnosti gaji i na drugim kontinentima poput Azije, Centralne ili Južne Amerike. Zbog svojih sastojaka i arome najčešće se koristi za pripremu napitaka, ali sve više pronalazi upotrebnu vrednost i u kozmetičkoj industriji.
Kafa je osvežavajući napitak oko čije zdravstvene korisnosti redovno vodimo raspravu. Smatra se stimulativnim pićem koje se priprema od pečenog mlevenog semena biljke kafe i pije se širom sveta. Najvažniji sastojak kafe je kofein zbog kojeg se smatra da vrši aktivno dejstvo na kompletan ljudski organizam.
Neki je smatraju lekom i dobrim stimulansom za početak dana i dobro raspoloženje, dok drugi tvrde da otežava varenje i apsorbciju minerala, da izaziva zavisnost, hroničnu nesanicu, tahikardiju…
Zdravstvena preporuka količine kofeina koju možemo da koristimo tokom dana je 400mg. Prosečna količina kofeina u šolji kafe je 100 mg, pa se kafa ne preporučuje više od ćetiri puta na dan.
Preporučujemo:
Kafu možemo iskoristiti i za spoljašnju upotrebu, i to u vidu prirodnih kozmetičkih preparata za lice i telo. Maska od kafe za lice je odličan eliksir koji umornoj koži vraća život i smanjuje upalno crvenilo. Preporučuje se svim tipovima kože i zbog kofeinske sadržine postiže efekat zatezanja. Uklanja izumrle ćelije i vraća mladalački ten.
Sastojci: 100g mlevene kafe, 100 g kakao praha, 200 ml punomasnog ili sojinog mleka, 1 kašika limunovog soka ( za suvu kožu maslinovog ulja ), 1 kašika meda.
Priprema: Umešajste sve sastojke dok ne dobijete konzistenciju paste. Nanesite je na čisto lice i ostavite da deluje 20 minuta. Isperite mlakom vodom.
Komentari
Srodni tekstovi:
Brzo jačanje imuniteta uz pomoć ovih namirnica
O tome koliko je bitan imunitet organizma većina ljudi shvatila je tek nakon što nas je zades...
DetaljnijeCeler i limun
Svež sok od celera i limuna, kiselog je ukusa i u stanju da poboljša zdravlje kože iz razloga...
DetaljnijeSa humusom na ti - šta je, kako se pravi i da li je zdrav?
Humus polako ali sigurno postaje omiljeni namaz i na našim prostorima. To možemo da zaključim...
DetaljnijeŠta je miso pasta?
Miso je pasta koja se dobija dugotrajnim procesom fermentacije sojinih zrna, ječma, soli, pirinča, a...
Detaljnije