Najbolje od voća i povrća za proleće
Ishrana Presna ishrana
Proleće je period kada se organizam regeneriše i kada mu je potreban dodatni unos vitamina i minerala, odnosno hrane bogate antioksidantima. Najjači antioksidansi koji sprečavaju mnoge bolestu su vitamini A, C, E, beta karoten i oligoelementi selen i cink. Voće i povrće su namirnice bogate navedenim elementima, a proleće je poznato kao sezona kada je pristupačno i najkvalitetnije.
Ishrana u proleće podrazumeva ishranu sa malo masti, i sa namirnicama koje nam priroda nudi za to doba godine. Preporučuje se unos zelenog povrće bogatog vitaminom K, biljnim vlaknima, gvožđem i fitonutrijentima, i koje redovnom upotrebom smanjuju rizik od nastanka mnogih hroničnih bolesti. Sadrži malo kalorija i najbolje je kada se koristi sveže, u salatama ili kao samostalni dodatak drugim jelima kada je poželjno kuvati ga na pari kako bi sačuvalo hranljive nutrijente.
U zeleno povrće spadaju zelena salata, blitva, spanać, špargla ili šparoga, kelj, mladi luk, peršun, prokelj, rukola…Izbor je veliki i na vama. Ovakva sezonska ishrana je i svojevrsna kura koja pospešuje mršavljenje, smiruje želudac i podiže raspoloženje.
Voće koje se kao prvo pojavljuje u proleće su jagode, bogate vitaminom C i pektinskim vlaknima koja pomažu eliminaciju holesterola i triglicerida. Kajsije se takođe pojavljuju sa početkom proleća, i takođe regulišu loš holesterol, podstiču obnovu oštećenih tkiva i razvoj zuba i kostiju. Bogatstvo beta karotenom ih čini odličnim voćem koje pozitivno deluje na vid i ima blagotvorne efekte na srce. Trešnje i višnje sazrevaju u kasno proleće pa je ovo upravo period crvenog voća sa svim pozitivnim antioksidantnim svojstvima. Trudite se da voće uvrstite u svakodnevni jelovnik, a najbolje je da ga konzumirate kao užinu u poslepodnevnim terminima kada je inslulin najniži. Voće ne bi trebalo mešati sa ostalom hranom.
Preporučujemo:
Izbegavajte industrijsku i prerađenu hranu na koju ste navikli tokom zimskih dana, proleće iskoristite da obogatite svoju ishranu i uspostavite nove navike. Pored ishrane obratite pažnji i na fizičku aktivnost, kao i na unos tečnosti. Uz redovan unos vode, predlažu se i sokovi pripremljeni od zelenog lisnatog povrća. Lagane su teksture, brzo se pripremaju, a daju potrebnu energiju.
Recept za zeleni sok:
- 1 ili 1/2 šolje zelenog lisnatog povrća ( peršun, bosiljak, rukola, blitva ili kelj )
- 1 banana
- 1/2 limuna
- 1 jabuka
- 200 ml vode
Sve sastojke stavite u blender i miksajte oko 2 minuta. Sok konzumirajte odmah posle pripreme kako bi ostao svež i sačuvao hranljivu vrednost povrća. Može zameniti obrok, ukusan je i lagan i reguliše probavu.
Komentari
Srodni tekstovi:
Šta je kiropraktika - lecenje, oporavak, cena…
Kiropraktika je oblik alternativne medicine koji se bavi dijagnostikom i tretmanom problema sa mi&sc...
DetaljnijeAgava sirup - šta je i kako se koristi
Sada je već svima dobro poznato da rafinisani beli šećer definitivno nije dobro koristiti. Ia...
DetaljnijeMakrobiotičke lekcije, 2.deo
Kada jednom krenete da nabavljate prirodne i zdrave sastojke kako biste pripremili privlačne i...
DetaljnijeKoja je razlika između vegana i vegetarijanaca?
Vegani i vegetarijanci ne jedu meso. Ipak, dok vegetarijanci imaju tendenciju da konzumiraju mlečne ...
Detaljnije