Razlozi protiv šećera
Ishrana Principi zdrave ishrane
Šećer je loša hrana i negativac u našoj ishrani. Povezana je sa brojnim stanjima organizma kao što su gojaznost i dijabetes, pa Američki zdravstveni stručnjaci preporučuju da se šećer na tržištu reguliše kao duvan ili kao alkohol, jer veruju da je za naše zdravlje štetan jednakom jačinom.
Na koji način je šećer loš po nas i da li je stvarno neophodno da ga potpuno izbacimo iz ishrane?
Nisu svi šećeri jednaki, najveća opasnost nam preti od industrijski koncentrovanog belog šećera, tzv. dodatog šećera. On se često pronalazi u brzoj hrani kao što su gotova jela, keks ili pudinzi koji sadrže još nezdravih sastojaka u vidu zasićenih masti zbog kojih nam ugrožavaju telesnu težinu. Dodati šećeri često su sakriveni u hrani kao što su voćni sok, kečap, sos, sadrže jako malo hranljivih materija pa se nazivaju i “praznim kalorijama“. Ovakve namernice naizgled daju energiju jer su bogate ugljenim hidratima i mastima ali ne sadrže nikakvu nutritivnu vrednosti poput vitamina, minerala, antioksidanta, amino kiselina ili vlakana
Svetska zdravstvena organizacija, The World Health Organisation (WHO), smatra da industrijski dodati šećer treba da ćini samo 10% naše svakodnevne ishrane, oko 200 kalorija na 2000 kalorija i da se granice unesenog šećera sve više smanjuju kako bi dostigli idealnijih 5% kao preporučenu dnevnu količinu unosa. Smanjeni unos postiže se izborom prirodnih šećernih alternativa kao što su stevia, agava sirup ili med kao i zasnivanjem ishrane oko namernica koje ne spadaju u procesuiranu hranu.
Procesuirana hrana je puna emulgatora, hemije i drugih supstanci koje naše telo ne može da obradi, to su sva gotova jela, smrznuta hrana, hrana iz konzerve i stakiši.
Prekomerni unos šećera može izazazvati dijabetes
Slatka hrana često ima visok glikemijski indeks (GI), što znači da je naše telo brzo vari i apsorbuje i izaziva nagli porast glukoze(šećera) u krvi. Naše telo proizvodi insulin kako bi se glukoza iz krvi transportovala u mišiće i jetru ali vremenom zbog čestog konzumiranja šećera telo postaje otporno na insulin pa se dobija dijabetes.
Preporučujemo:
Pridržavajući se zdrave i uravnotežene ishrani sa dosta niskim glikemijskim indeksom, nivo glukoze u krvi je stabilan pa je i rizik od dijabetesa manji. Preporočljiva ishrana je ona na bazi žitarica, mlečnih proizvodi sa malim procentom masti, ovsenih kaša, svežeg voća i povrća, pasulja, oraha i semenki, Ovakva ishrana pomaže da nivo sećera u krvi ostane stabilan.
Šećer izaziva bore
Šećer utiče i na proces starenje kože. Kada jedemo slatko, molekuli šećera se vezuju za strukture proteina, kolagen i elastin, i otežavaju koži da ostane elastična. To dovodi do pocesa glikacije- nastanka bora, natečenosti i opuštanja kože. Dakle, izbegavanje namernice sa visokim glikemijskim sastavom poput belog hleba i peciva takodje, pomoćiče da izbegnemo starenje kože.
Šećer šteti zubima
Nema dileme, šećer je loš i za zube. Bakterije u ustima ga koriste za proizvodnju kiseline koja dovodi do propadanja zuba. Vremenom, gleđ se oštećuje i nastaje karijes. On se dalje popravlja plombama ili se vadi.
Zdravstvena fondacija stomatologa u Britaniji je objavila da zaslađivač ksilitol može pomoći u očuvanju zuba jer sprečava bakterije da se za njih lepe i zamenjuje unos minerala u zubnoj gleđi.
Izvor:
Komentari
Srodni tekstovi:
Sremuš - lekovita svojstva i recepti
Biljka sremuš (lat. Allium ursinum), u narodu poznata i pod nazivom divlji beli luk, uglavnom...
DetaljnijeBadem i bademovo ulje
Masnoće u organizmu zavise od genetskog nasleđa i načina ishrane. Bademi su, kao i ostali ora&scaron...
DetaljnijeRiblje ulje - eliksir zdravlja
Riblje ulje predstavlja jedan od najstarijih suplemenata na svetu. Koristili su ga naši stari u vrem...
DetaljnijeChia semenke
Chia je jednogodišnja biljka iz porodice nana koja daje chia (čija) semenke. Poreklom je iz M...
Detaljnije