Zgibovi za mišiće ledja
Sport
Najčešća vežba koja se praktikuje za izgrdnju mišića gornjeg dela tela su zgibovi. Zgibovu utiču na povećanje snage i na širinu tela. Ovo je vežba koja nije opasna kada se radi pravilno i može da se primenjuje svakodnevno, a sve u cilju jačanja leđne muskulature.
Za početnike, najveći problem pravi njegova težina izvođenja i nedovoljna razvijenost mišića. Važno je na pravilan način aktivirati ruke i leđa kroz vežbu kako bi mišiće vremenom ojačali a zgibovi postali rutina.
Vrste zgibova
Potpomognuti zgib je vrsta zgiba koja se radi uz pomoć još jedne osobe. Njen je zadatak da vam pomogne da se podignete do vrha šipke a zatim se sami spuštate što sporije ka dole. Ovo je odličan zgib za poćetnike i za jačanje mišića gornjeg dela tela.
Preporučujemo:
Zgib sa skokom je zgib kod kojeg je skok princip hvatanja za šipku gde brada treba da ostane u nivou šipke ili iznad. Ponavljate vežbu spuštajući se sve sporije kako bi mišiće što duže držali u stanje opterećenosti.
Zgibovi sa neutralnim se izvode samostalno, zahvatom ručke malo širim od širine ramena. Ovaj način primanja šipke je najudobniji jer omogućuje ujednačenost treniranja leđa i mišića ruku.
Najčešće greške u izvođenju zgibova
Jedna od greški je potpuno izravnjanje ruku koje se dešava u završnoj fazi vežbe kada vraćajući se u prvobitan položaj potpuno ispružite ruke i onemogućite aktivnost mišića koja može izazvati povredu tetiva i ligamenata. Takođe, važno je držati bokove i noge što stabilnijim i ne ljuljati ih.
Savet: Zgibove je dovoljno raditi jednom do dva puta nedeljno. Obavezno je praviti pauze u serijama kako bi se mišići potpuno oporavili posle velikih opterećenja a napredak bio vidljiviji. Pauze koje treba praviti u počeku neka budu duže, i neka traju oko 4 minuta.
Komentari
Srodni tekstovi:
Šta je metabolizam i kako ga ubrzati ili usporiti?
"Ma ti imaš brz metabolizam tebi je lako" i "Sve ti je to do sporog metabolizm...
DetaljnijeNajbolje namirnice za zdrav doručak
Zdrava ishrana proizvodi život sa više energije i manje zdravstvenih tegoba. Doručak je najva...
DetaljnijeAjurveda predlozi: Da li ste probali da jedete rukama?
Hrana koju konzumiramo tokom života određuje naše zdravlje i našu vitalnost. Aju...
DetaljnijeBiciklom do zdravlja
Biciklizam se smatra sportom, rekreacijom i načinom kretanja. Savetuje se svim generacijama jer utič...
Detaljnije