Beli slez za iskašljavanje, dijareju, upalu mokraćnih puteva
Prirodna terapija Biljke kao lek
Beli slez (lat. Althaea officinalis), takođe i pitomi slez, slezovina, šljez, sliz, belodun, đilj, linja, veoma mnogo se upotrebljava, kako kod nas, tako i u inostranstvu. Zbog velike količine izvrsne sluzi, koristi se protiv upala disajnih organa i ždrela, za unutrašnju upotrebu, ili za ispiranje grla i nosa.
Beli slez se koristi kao lek, a može biti i hrana. U osušenom korenu belog sleza ima veoma mnogo hranljivih materija, oko 75% ugljenih hidrata. Predstavlja izvor skroba i šećera, te može poslužiti i za pripremanje hrane.
Nije preporučljivo da se koren belog sleza kuva, jer se na taj način dobija gušća tečnost koja je mutnija, a takođe može lako i da se pokvari. Beli slez može se koristiti protiv dijareje, za mokraćne kanale, za obloge koje se stavljaju na upaljena mesta itd. Ulazi u sastav mnogih čajeva za grudobolju, koji se mogu nabaviti i u apotekama. Sirup od belog sleza koristi se protiv kašlja, naročito kod dece. Prašak, dobijen mlevenjem i prosejavanjem korena belog sleza, koristi se u izradi mnogih lekova.
Beli slez čajevi
Čajevi za lakše iskašljavanje i za ublažavanje nadraženog grla:
1. Pomešati po 50g korena belog sleza, komorača i lista podbela. Jednu kašiku mešavine preliti sa 200ml kipuće vode, poklopiti i nakon 2h piti toplo po jednu kašiku na svakih 10-15min. Po potrebi zasladiti medom.
2. Pomešati po 50g lista i korena belog sleza, lista bokvice, podbela, i komorača. Jednu kašiku mešavine preliti sa 200ml kipuće vode, poklopiti i nakon 2h piti toplo po jednu kašiku na svakih 10-15min. Po potrebi zasladiti medom.
3. Pomešati po 50g korena i cveta belog sleza, lista podbela, nane i cveta kamilice. Jednu kašiku mešavine preliti sa 200ml kipuće vode, poklopiti i nakon 2h piti toplo po jednu kašiku na svakih 10-15min. Ovaj čaj je veoma prijatnog mirisa, te se preporučuje osetljivijim osobama.
4. Pomešati po 50g korena, lista i cveta belog sleza. Ovaj čaj se ne kuva, već se pomenuti sastojci drže u vodi 2-3 sata na sobnoj temperaturi, pa se posle toga pije. U čaj možete dodati med ili limun da bi bio ukusniji, jer je beli slez bljutav i otužan, pa ga mnoge osobe ne podnose.
Čajevi za lečenje upale mokraćnih puteva:
1. Pomešati po 50g korena belog sleza, lista breze i kruške, lista medveđeg grožđa (medvetke), žalfije i rastavića (preslice). 4 kašike ove mešavine preliti sa 500ml kipuće vode i posle 2-3 sata procediti i piti 4-5 puta dnevno po jednu čašu.
2. Pomešati po 50g korena belog sleza, lanenog semena, lista breze, lista borovnice i lista medveđeg grožđa (medvetke). 4 kašike ove mešavine preliti sa 500ml kipuće vode i posle 2-3 sata procediti i piti 4-5 puta dnevno po jednu čašu.
Čaj protiv dijareje:
Pomešati po 50g korena, lista i cveta belog sleza, lista podbela, crnog sleza, kupine i nane. 5 kašika ove mešavine preliti sa 1l kipuće vode, poklopiti i nakon 3h procediti i piti nezaslađeno umesto vode.
Deci se daje ista mešavina, ali se doda još 50g kamilice.
Preporučujemo:
Čaj za lečenje upale grkljana (laringitis):
Pomešati po 50g korena belog sleza, 30g sladića (slatkog korena), 10g matičnjaka i 40g lista podbela. 3 kašike ove mešavine preliti sa ½ l kipuće vode i posle 3h procediti i piti u toku dana, i ispirati grlo.
Deci se daje isti čaj, ali mu se valja dodati još 50g kamilice.
Sirup od belog sleza
Priprema: 50g korena belog sleza držati 12h u 300ml hladne vode na sobnoj temperaturi. Nakon toga procediti i dobijenu tečnost pomešati sa 1kg meda ili 1l voćnog surupa od maline, višnje ili ribizle. Mora se čuvati na hladnom mestu, jer se brzo može ukvariti. Uzima se po jedna kašika sirupa na svaka 2 sata.
Sluz od belog sleza
Koren belog sleza se ne sme kuvati. Jednu kašiku sitno zdrobljenog korena belog sleza preliti sa 200ml hladne vode i držati 2-3h na sobnoj temperaturi, uz često mešanje. Procediti i dobijenu sluz piti ili je koristiti za ispiranje grla.
Komentari
Srodni tekstovi:
Šta je to “super hrana“?
“Super hrana“ je termin koji označava namirnice od izuzetne zdravstvene korisnosti. Iako...
DetaljnijeKućne metode za opekotine od sunca
Kako nam se približavaju topli dani, svi žele da dobiju preplanuli (bronzani) ten. Međutim, u mnogim...
DetaljnijeSve je više razloga za vitamin C
Većina zna da je vitamin C dobar u borbi protiv kašlja i prehlade. Manje je poznato da održava funkc...
DetaljnijeVežbanje u menopauzi
Period menopauze kod žena može početi već u kasnim tridesetim, pa neke žene trećinu svog života prov...
Detaljnije