Dijabetes -čajevi za prirodno lečenje
Prirodna terapija Biljke kao lek
Dijabetes karakteriše povišena količina šećera (glukoze) u krvi. Kod obolelih se takođe pojavljuje manja ili veća količina šećera u mokraći. Ova bolest se javlja zbog nedovoljnog lučenja insulina (hormona gušterače) u organizmu. Dijabetes je posledica bolesti gušterače (pankreasni dijabetes) ili povećanog rada drugih endokrinih žlezda (hipofizni ili nadbubrežni dijabetes).
Šećerna bolest je nasledna, porodična bolest. Postoje slučajevi kada više članova u nekoliko generacija oboljevaju od dijabetesa. I drugi faktori mogu biti uzrok dijabetesa, npr. masna hrana, slabo kretanje, ili pak neka druga preležana bolest. Kod nekih se šećerna bolest pojavljuje i od, kako to narod kaže „sekiracije“, od stresa (uzrujavanja).
Ako se šećerna bolest zapusti ili se nepravilno leči, mogu se javiti mnogobrojne komplikacije: slepilo, skleroza srčanih, bubrežnih i moždanih arterija.
Osim uzimanja lekova, dijabetičari se obavezno moraju pridržavati i određene dijetalne ishrane, koju će za svakog bolesnika doktor posebno odrediti, prema vrsti i težini dijabetesa. Bez ispravne dijete nijedan lek neće pomoći. Izbor namirnica koje dijabetičari smeju upotrebljavati u ishrani nije jednostavan. Moraju paziti i na količinu i na sastav hrane.
Potrebno je da dijabetičari iz ishrane isključe sve što povećava količinu šećera u krvi, a to su pre svega ugljeni hidrati, naročito šećer, razni slatkiši, testa, krompir, i sve druge namirnice koje sadrže skrob, jer je on izvor glukoze.
Svaki je šećeraš slučaj za sebe, tako da postoje situacije u kojima su mnogi dijabetičari pelinom uspeli da znatno smanje količinu šećera u krvi, dok nekima isti taj pelin, uziman u istim količinama (tri puta dnevno pre jela), nije pomogao ili im je pomogao sasvim neznatno. Mnogim je bolesnicima pomoglo razno gorko bilje: kičica (gorčica), lincura, gorka detelina (grčica), hajdučka trava (sporiš) i dr.
U nastavku teksta pročitajte recepte za prirodne čajeve za lečenje šećerne bolesti.
Dijabetes čajevi za prirodno lečenje
1. Pomešati po 60g ždraljevine (Galega officinalis), i po 20g lista duda i cveta pelina. 3 kašike mešavine preliti sa ½ l hladne vode, ostaviti da odstoji celu noć, sledećeg dana zagrejati, ostaviti da ključa 5min, zatim pustiti da se ohladi, procediti i popiti u toku dana, pola sata pre svakog obroka po jednu čašu.
2. Pomešati po 20g korena i cveta maslačka, lista borovnice, mahuna pasulja i ždraljevine. Način pripreme i upotrebe kao pod broj 1.
3. Pomešati po 30g ždraljevine i lista borovnice, po 20g lista medveđeg grožđa (medvetke) i korena odoljena. Način pripreme i upotrebe kao pod broj 1.
4. Pomešati po 30g ždraljevine, korena maslačka i cveta kantariona, i 10g lista duda. Način pripreme i upotrebe kao pod broj 1.
5. Pomešati po 50g lista borovnice, i po 10g virka, lanenog semena i ždraljevine. Način pripreme i upotrebe kao pod broj 1.
6. Pomešati po 30g trave i semena ždraljevine, lanenog semena i 10g lista duda. Način pripreme i upotrebe kao pod broj 1.
Preporučujemo:
7. Pomešati 60g lista borovnice, 20g lista breze i po 10g lista koprive i mahuna pasulja. Način pripreme i upotrebe kao pod broj 1.
8. Pomešati po 40g ždraljevine i lista borovnice, i po 10g lista breze i kore krušine (krkovine). Način pripreme i upotrebe kao pod broj 1.
9. Pomešati po 40g ždraljevine i lista borovnice, i po 5g belog luka, lista nane i lista duda. Način pripreme i upotrebe kao pod broj 1.
10. Pomešati po 30g trave ive, ždraljevine, pelina i 10g lista borovnice. Način pripreme i upotrebe kao pod broj 1.
11. Pomešati po 35g ždraljevine i mahuna pasulja, i po 15g lista borovnice i trave ive. Način pripreme i upotrebe kao pod broj 1.
12. Pomešati po 40g lista i korena borovnice, i po 10g nane i ždraljevine. Način pripreme i upotrebe kao pod broj 1.
13. Pomešati po 25g mahuna pasulja, ždraljevine, lista duda i pelina. Način pripreme i upotrebe kao pod broj 1.
14. Pomešati po 25g kantariona, kičice (gorčice), maslačka i ždraljevine. Način pripreme i upotrebe kao pod broj 1.
15. Pomešati po 5g korena maslačka, lista duda, žalfije, i po 10g lista koprive i borovnice, i po 30g ždraljevine i mahuna pasulja. Način pripreme i upotrebe kao pod broj 1.
16. Pomešati po 5g cveta bele i žute hajdučke trave (sporiša) i cveta lipe, po 15g ploda krušine (krkovine) i korena maslačka, 20g ždraljevine, 35g mahuna pasulja. Način pripreme i upotrebe kao pod broj 1.
Napomena: Čajevi za prirodno lečenje dijabetesa (šećerne bolesti) moraju se piti nezaslađeni i to pre jela! Samo one osobe koje ne mogu piti gorke lekove, mogu navedene čajeve piti zaslađene saharinom ili nekim drugim sličnim slatkim sredstvom, ali nikako šećerom ni medom. Ipak, svako ko može, neka pije nezaslađene čajeve, jer oni imaju bolje i jače dejstvo.
Komentari
Srodni tekstovi:
Hronični gastritis preporučena ishrana
Gastritis označava zapaljenski proces sluznice želuca. Posebno se često javlja u našem narodu...
DetaljnijeArganovo ulje i njegovo blagotvorno dejstvo
Arganovo ulje poznato pod nazivom marokansko ulje predstavlja jedno od najtraženijih prirodnih sreds...
DetaljnijeIzbeljivanje zuba na prirodan način
Postoji mnogo proizvoda koji mogu požuteti vaše zube, zbog čega vam može biti neprijatno da s...
DetaljnijeUnos vode za vreme treninga
Potreba organizma za vodom je stalna, posebno pre i za vreme treninga kada je deficit tečnosti neizb...
Detaljnije