Zašto treba jesti masline?
Prirodna terapija Biljke kao lek
Svi znamo da je maslinovo ulje mnogo zdravo. Međutim, ni plod masline ne zaostaje po svojim prednostima za zdravlje. Osim toga, nijedno meze, predjelo, ni pizzu ne možemo zamisliti bez maslina, bilo crnih ili zelenih.
Zanimljivo je i to, da su se masline kao hrana koristile još u davnoj prošlosti, mnogo pre nego što se pojavilo prvo pismo. Prema grčkoj mitologiji masline su se nazivale hranom Bogova.
Iako postoje masline raznih boja i nijansi, sve su prvobitno zelene. Takođe su i mnogo gorke, zahvaljujući supstnci oleuropeinu, koji se pomoću raznih metoda izvlači iz maslina.
Karakteristike masline
Masline su bogate gvožđem, vitaminom E i A, natrijumom, kalcijumom, vlaknima. Mnoge osobe izbegavaju da konzumiraju masline, jer misle da su bogate mastima. Istina je da masline sadrže masti, ali se radi o zdravim mastima poznate pod nazivom Omega-9, koje povećavaju dobar holesterol (HDL).
Masline sadrže antioksidanse, polifenole i flavonoide, koji imaju antiupalno dejstvo. Tako da, možemo reći da su masline idealna hrana za borbu protiv slobodnih radikala koji oštećuju zdrave ćelije u organizmu.
Zašto su masline zdrave?
1. Poboljšavaju memoriju
Masline sadrže polifenole, supstance koje smanjuju oksidacioni (oksidativni) stres u mozgu. Mnoge studije sprovedene u Americi, pokazuju da svakodnevno konzumiranje maslina poboljšava pamćenje za čak 25%.
2. Daju energiju
Jedna šolja maslina sadrži 4,4mg gvožđa. Gvožđe pomaže u sintezi karnitina, aminokiseline koja masti transformiše u energiju. Osim toga, gvožđe povećava nivo hemoglobina u krvi.
3. Smanjuju bore
Masline smanjuju bore za 20%, jer sadrže oleinsku kiselinu. Ova mononezasićena Omega-9 masna kiselina održava kožu nežnom i zdravom. Takođe, masline sadrže i vitamin E, koji poboljšava zdravlje kože.
Preporučujemo:
4. Smanjuju povećan apetit
Studija sprovedena u Italiji, pokazuje da konzumiranje 10 maslina pe svakog obroka, smanjuje apetit za 22%. Mononezasićene masne kiseline koje se nalaze u maslinama usporavaju varenje, i stimulišu hormon kolecistokinin, koji je zadužen za slanje poruka mozgu da je organizam sit. Ove masne kiseline takođe stimulišu lučenje adiponektina, supstance koja sagoreva masti tokom 5h nakon njihovog unošenja u organizam, tako das u masline idealne za osobe koje drže do vitke linije.
5. Sprečavaju kardiovaskularna oboljenja
Zbog sadržaja masnih kiselina, masline regulišu nivo holesterola i triglicerida, sprečavajući da se ove štetne supstance natalože u krvnim sudovima. Na taj način masline štite i jačaju arterije, i sprečavaju nastanak mnogih zdravstvenih problema vezanih za kardiovaskularni sistem.
6. Otklanjaju zatvor
Osobama koje imaju problema sa zatvorom, preporučuje se konzumiranje maslina jer su bogate vlaknima. Opširnije o ovoj temi čitajte i u tekstu Kako se rešiti zatvora (opstipacije) na prirodan način
7. Smanjuju upale i bolove
Zbog prisustva antioksidanasa, masline deluju kao sredstvo za ublažavanje bolova i smanjenje upalnih procesa u organizmu.
8. Sprečavaju rak
Antioksidansna i antiupalna dejstva maslina, povoljno deluju na organizam, eliminišu toksine iz tela i bore se protiv slobodnih radikala, i samim tim štite ćelije od malignih oboljenja.
9. Smanjuju alergije
Uključite masline u svakodnevnu ishranu, jer na taj način možete povećati otpornost svog organizma na razne alergije, ili ublažiti simptome istih.
10. Čuvaju oči
U jednoj šoljici maslina nalazi se preporučena dnevna doza vitamina A, koji je neophodan za očuvanje zdravlja očiju, i za bolji vid, posebno noćni vid. Masline štite od pojave glaukoma, katarakte, i drugih očnih oboljenja koja se javljaju u starosti.
Komentari
Srodni tekstovi:
Principi makrobiotičke ishrane
Makrobiotika potiče od grčkih reči macros (veliki) i bios (život), što u prevodu znači dugove...
DetaljnijeVitamin D - koja je njegova uloga i šta kada imamo problem sa njegovim nedostatkom?
Nebrojeno puta se sigurno do sada čuli da postoji vitamin, koji se dovodi u vezu sa suncem, odnosno ...
DetaljnijeSimptomi, uzroci i lečenje išijasa
Išijas je bolest kičme koju prate ukočenost, peckanje, grčevi i slabost u mišićima nog...
DetaljnijeBezglutenski hleb
Osobe koje boluju od celijaklije ili su osetljivi na gluten, leče se bezglutenskom ishranom. Ovakva ...
Detaljnije