Zdravstvene koristi bundeve
Bundeva ili tikva je jednogodišnja biljka puzavica čiji se plod i semena koriste u ljudskoj ishrani i fitoterapiji. Semenke bundeve imaju 20 puta veću energetsku vrednost od mesnatog dela, a čine oko 10% težine ploda.
- Spada u nisko kalorične namirnice, u 100g ploda ima samo 26 kalorija i ne sadrži zasićene masnoće ili holesterol. Bogata je vlaknima, mineralima i vitaminima. Nutricionisti je preporučuju u programu ishrane za smanjenje suvišnih kilograma i kod problema sa lošim holesterolom.
- Ponaša se kao antioksidans jer je puna vitamina A, vitamina C i Vitamina E. Hrana koja je prirodno bogata vitaminom A pomaže organizmu da se zaštiti od raka pluća i usne duplje, održava funkcije kože i dobra je za vid.
- Bogat je izvor minerala kao što su, bakar, kalcijum, kalijum, fosfor.
- Bundeva je odličan diuretik i preporučuje se osobama s reumatskim tegobama, gihtom, upalom mokraćnih puteva, bubrega i žuči.Oblog od sveže izrendane bundeve se primenjuje za ublažavanje bolova od proširenih vena.
Semenke bundeve
Semenke bundeve su zaista odličan izvor vlakana i nezasićenih masnih kiselina koje su dobre za zdravlje srca. Pored toga, koncentracija proteina, minerala i vitamina je velika. 100 g semenki bundeve ima 559 kalorija, od ćega je 30 g proteina (31% niacina, 17% selena, 71% cinka).
Bogate su amino kiselinama, triptofanom, koji pretvara serotonin u organizmu i utiče na dobar san.
Sadrže i niz drugih korisnih sastojaka, od celuloze i pektina do salicilne kiseline. Semenke bundeve su odlično sredstvo protiv crevnih parazita, pa se najčešće preporučuju kao učinkovita namirnica protiv dečijih glista.
Preporučujemo:
Da bismo sačuvali što više hranjivih sastojaka, semenke treba oljuštiti neposredno pre upotrebe, pri čemu ne treba uklonjati tanku, sivo-zelenkastu opnu bogatu hranjivim sastojcima.
Seme se koristi i za lečenje hipertrofirane (uvećane) prostate, kada ga treba jesti presno i svakodnevno.
Priprema: Bundevu prepolovite na pola i kašikom izdubite deo u kome se nalaze semenke. Dobro ih isperite, ocedite, a potom stavite na papir kako bi se prosušile. Kada se osuše, rasporedite ih u nauljeni pleh, po želji posolite ili poprskajte maslinovim uljem i pecite oko 20 minuta na najjačoj vatri. Promešajte ih nakon svakih pet minuta i izvadite iz rerne kada porumene. Pored soli, semenke možete začiniti čilijem kako bi bile ljute, ili cimetom odnosno javorom u slučaju da želite sladak ukus.
Savet: Posebno se preporučuje trudnicama, dojiljama i starim osobama.
Komentari
Srodni tekstovi:
Unos vode za vreme treninga
Potreba organizma za vodom je stalna, posebno pre i za vreme treninga kada je deficit tečnosti neizb...
DetaljnijeAlergija na sunce: uzroci, posledice i prevencija
Vitamin D koji dobijamo iz sunca odgovoran je za mnoge procese u našem organizmu i potreban n...
DetaljnijeŠta je metabolizam i kako ga ubrzati ili usporiti?
"Ma ti imaš brz metabolizam tebi je lako" i "Sve ti je to do sporog metabolizm...
DetaljnijeLekovitost sunčevih zraka
Sunce u određenim granicama na ljudski organizma deluje izuzetno pozitivno. Stvara vitamin D, podsti...
Detaljnije